Wspieraj wolne media

Zobacz zdjęcia do najnowszych przygód Pawlaka i Kargula. "Sami swoi" wracają na ekrany kin

0
4
1
Sami swoi. Początek
Sami swoi. Początek / Fot. Next film, materiały prasowe

„Sami swoi” to powstała w 1967 roku kultowa komedia o przygodach Pawlaka i Kargula. Scenarzystą filmu był Andrzej Mularczyk, a reżyserem Sylwester Chęciński. Historia skonfliktowanych repatriantów była kontynuowana w filmach „Nie ma mocnych” (1974) i „Kochaj albo rzuć” (1977). Film nakręcony w wersji czarno białej pokolorowano w 2001 roku.

Po prawie pół wieku nakręcony będzie prequel „Samych swoich” opowiadający o wcześniejszych losach bohaterów. Reżyserem „Sami swoi. Początek” jest Artur Żmijewski. W główne role wcielą się Adam Bobik (Kazimierz Pawlak) i Karol Dziuba (Władysław Kargul). W pozostałych rolach w filmie wystąpią: Paulina Gałązka, Weronika Humaj, Zbigniew Zamachowski, Katarzyna Krzanowska, Mirosław Baka, Wojtek Malajkat, Anna Dymna, Janusz Chabior i Adam Ferency. Produkcja filmu jest wspierana finansowo przez Województwo Świętokrzyskie.

Akcja filmu dzieje się przed i podczas II wojny na Kresach na Podolu. Pierwowzorem Pawlaka był stryj scenarzysty Jan Mularczyk, który został z Kresów przegnany na Dolny Śląsk. Andrzej Mularczyk, autor scenariusza do kultowej trylogii i prequelu mówi o swoim stryju, że „miał za sobą bogatą historię życia, a przy tym był wspaniałym narratorem. Słuchałem opowieści jego życia przez kilka tygodni i spisywałem je w zeszytach, które zachowałem do dziś. W tych opowieściach był i dramat, i melancholia, i humor”.

Reżyser filmu Artur Żmijewski zadeklarował, że „chcę zrobić film, który będzie zrozumiały dla współczesnego widza, który wytłumaczy genezę sporu Pawlaków i Karguli oraz opisze świat, w którym żyli przed przybyciem na Ziemie Odzyskane. Chcę, żeby była to zupełnie nowa, uniwersalna opowieść o nas – takich, jakimi jesteśmy na co dzień, z wszystkimi wadami i zaletami. Niezależnie od miejsca, w którym żyjemy. W jednym z wywiadów Andrzej Mularczyk powiedział: >>Prawdziwa komedia musi bawić i wzruszać<<. I właśnie taką komedię chcę zrealizować!”.

Producent filmu, Tomasz Kubski wyjaśniając powody powstania filmu, stwierdził, że „to jest początek całej historii i to miała być pierwsza część kultowej serii, ale pod koniec lat 60-tych ze względów politycznych nikt by nie pozwolił na produkcję filmu, który w negatywny, trochę prześmiewczy sposób ukazuje bratni naród radziecki. Tak naprawdę trylogia bez części, którą obecnie produkujemy jest niepełna, uboższa o świat, w którym Pawlak pierwszy raz się zakochał, pierwszy raz miał złamane serce, pierwszy raz walczył o swoje”.

 

 

 

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
4
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo