Blackout skutkiem katastrofalnej polityki energetycznej? Brandenburgia przygotowuje się na dłuższe przerwy w dostawie prądu. Postawią latarnie z punktami poboru wody
Niemieckie landy zastanawiają się nad wdrażaniem odpowiednich systemów, które zapobiegną przerwom przesyłu prądu elektrycznego. Brandenburgia zamierza wydać kilkadziesiąt milionów euro na specjalne latarnie.
- Niemcy prowadzą katastrofalną politykę energetyczną, którą próbują wymusić na reszcie Europy pod płaczem Zielonego Ładu.
- Na ten fakt reagują już niemieckie landy, szykując swoje kraje związkowe do nadchodzącego paraliżu.
- W razie blackoutu w Brandenburgii zostaną uruchomione specjalne latarnie ostrzegawcze.
- Zobacz także: Kiedy rozpocznie się ukraińska kontrofensywa? Ministerstwo obrony Ukrainy zamieściło tajemniczy filmik. Rosjanie chwalą się odparciem wroga
Brandenburgia przygotowuje się na ewentualną długotrwałą awarię prądu, tworząc około 300 punktów kontaktowych dla ludności. Rzeczniczka MSW poinformowała w sobotę, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wdraża obecnie działania z dzielnicami i dzielnicami miejskimi. Wcześniej informował o tym "Markische Oderzeitung".
🇩🇪 Brandenburgia szykuje się na dłuższe przerwy w dostawie prądu. Land przygotowuje ok. 300 "punktów kryzysowych" dla ludności na wypadek blackoutu. Mają one kosztować 40 milionów euro i dostarczać nie tylko energię elektryczną, ale także informacje i wodę https://t.co/Nip8vvOGQZ
— Adam Gwiazda (@delestoile) June 5, 2023
Państwo przeznaczy ponad 40 mln euro na budowę latarni kontrolujących katastrofy - jak nazywają się punkty kontaktowe. Minister spraw wewnętrznych Michael Stubgen z CDU ogłosił w zeszłym roku, że Brandenburgia chce być lepiej przygotowana na ewentualne przerwy w dostawie prądu.
Specjalne latarnie pomogą przy blackoucie?
W planowanych 308 punktach kontaktowych ludzie powinni otrzymać aktualne informacje o sytuacji w przypadku poważnej awarii prądu, ale także wodę pitną, pierwszą pomoc oraz możliwość podgrzania jedzenia i naładowania telefonów komórkowych. Zimą obiekty mogą pełnić rolę wysp ciepła. W Berlinie utworzono już kilka punktów kontaktowych ds. klęsk żywiołowych.
Okręgi mogą teraz zacząć od działań przekształceniowych i zakupu sprzętu - powiedziała rzecznik brandenburskiego ministerstwa spraw wewnętrznych.
Najwięcej punktów kontaktowych ma powstać w powiecie Poczdam-Mittelmark, tu jest ich 22. W powiecie Oberspreewald-Lausitz ma powstać 15 latarni ochrony ludności. Według resortu rozkład opiera się na strukturze ludności i powierzchni powiatów.
Źródło: tvmn.pl, spiegel.de