Zmiany w Krajowym Planie Odbudowy. Komisja Europejska podjęła kluczową decyzję. Zobacz ile otrzyma Polska w ramach unijnego kredytu
W kwietniu bieżącego roku rząd Donalda Tuska przyjął rewizję Krajowego Planu Odbudowy. Z kolei we wtorek Komisja Europejska zaakceptowała przedstawione przez Polskę zmiany. Obecnie Warszawa oczekuje na zgodę pozostałych państw Unii Europejskiej.
- W kwietniu bieżącego roku rząd Donalda Tuska przyjął rewizję Krajowego Planu Odbudowy
- Krajowy Plan Odbudowy dla Polski to 56 inwestycji i 55 reform, a nasz kraj ma otrzymać 59,8 mld euro.
- We wtorek Komisja Europejska podjęła w związku z tym decyzję.
- Zobacz także: Kowalski o Bosaku: Części narodowców zaczyna przeszkadzać jego polityka
W kwietniu bieżącego roku rząd Donalda Tuska przyjął rewizję Krajowego Planu Odbudowy. Zastąpiono między innymi planowany wcześniej podatek od aut spalinowych dopłatami do zakupu samochodów elektrycznych.
Z kolei we wtorek Komisja Europejska zaakceptowała przedstawione przez Polskę zmiany. Teraz zgodę na nie muszą jeszcze wyrazić państwa członkowskie Unii Europejskiej, które mają cztery tygodnie na podjęcie decyzji.
Krajowy Plan Odbudowy dla Polski to 56 inwestycji i 55 reform. W sumie nasz kraj ma otrzymać 59,8 mld euro (268 mld zł), w tym 25,27 mld euro (113,28 mld zł) w postaci dotacji i 34,54 mld euro (154,81 mld zł) w formie preferencyjnych pożyczek.
Czytaj więcej: Trela opowiadał o problemach mieszkaniowych. Nagle dostał zaskakujące pytanie. "Tak, mam trzy mieszkania"
Dotacje dla używanych aut elektrycznych
W początku maja rząd obradował między innymi nad rewizją założeń Krajowego Planu Odbudowy. Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Fundusz Elektromobilności został zatwierdzony z budżetem w wysokości 4,9 mld zł i będzie realizowany w ramach części pożyczkowej KPO. Uwolnione środki z części grantowej zostaną przeznaczone między innymi na dotację do samochodów elektrycznych.
Jak podaje Polskie Stowarzyszenie Nowej Mobilności w swoim komunikacie, pieniądze te mają być przeznaczone na dofinansowanie zakupu używanych pojazdów elektrycznych. 1,6 mld zł ma zostać przeznaczone na subsydia do używanych samochodów elektrycznych.
Członek Zarządu PSNM Aleksander Rajch podkreślił, że widzi w tych dotacjach pozytywny wpływ na rozwój branży pojazdów elektrycznych. Jego zdaniem dofinansowanie do tzw. elektryków pozwoli na popularyzację tego środka transportu.
Polski park pojazdów, który jest czwarty pod względem wielkości w Unii Europejskiej opiera się głównie na pojazdach używanych. Tylko w 2023 roku liczba używanych samochodów w Polsce wyniosła 737 tysięcy sztuk, co stanowiło ponad 61 proc. całej sprzedaży (ok. 1,2 miliona). Ponadto średni wiek krajowej floty wynosi obecnie 14,9 lat, czyli o 2,6 więcej niż średnia unijna.
Źródło: dorzeczy.pl, isbnews.pl