Wspieraj wolne media

Zmiany w podatku od nieruchomości. Ucierpią na tym rolnicy? Bryłka: "To oznacza ogromny cios w rolników"

0
0
0
Europoseł Konfederacji Anna Bryłka
Europoseł Konfederacji Anna Bryłka / Fot. PAP/Artur Reszko

Europoseł Konfederacji Anna Bryłka zauważyła, że przedłożone w Sejmie projekty ustaw o zmianie ustawy o podatku rolnym i innych podatków uderzą w rolników. Zmiany podatkowe odwrócą dotychczasową kolejność kwalifikacji obiektów.

Europoseł Konfederacji Anna Bryłka zauważyła, że przedłożone w Sejmie projekty ustaw o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej odegrają dużą rolę w pogorszeniu się sytuacji rolników. Zmiany podatkowe odwrócą dotychczasową kolejność kwalifikacji obiektów. W praktyce pierwszeństwo będzie miała kwalifikacja danego obiektu jako budowli, a nie jako budynku.

To oznacza, że obiekty dotychczas opodatkowane jako budynki według powierzchni użytkowej będą budowlami opodatkowanymi od wartości, co wprost przełoży się na znaczny wzrost wysokości płaconego podatku od nieruchomości. W szczególności dotyczy to silosów i elewatorów, które zgodnie z załącznikiem do projektu ustawy, gdzie wskazano je wprost, należy opodatkować jako budowle. Po drugie najbardziej problematycznym z proponowanych rozwiązań, jest opodatkowanie budowli wewnątrz budynków - zauważyła europoseł Konfederacji.

Dotychczasowa praktyka i orzecznictwo w zdecydowanej większości przypadków wykluczały możliwość uznania za budowlę różnego rodzaju obiektów wewnątrz budynków takich jak linie produkcyjne, taśmociągi, przenośniki, zbiorniki lub sieci techniczne. Po trzecie projekt ustawa wprowadza rozszerzenie katalogu budowli o obiekty powszechnie nieopodatkowane dotychczas, co wielokrotnie akceptowały organy podatkowe i sądy, takie jak kontenery czy hale namiotowe. Takie obiekty są obecnie wprost wymienione w załączniku do ustawy stanowiącym podstawowy katalog budowli - wyjaśniła Anna Bryłka.

Czytaj więcej: Komisja Europejska zabija europejską gospodarkę? Ryniak: "Zielony Ład to szlachetna, acz szkodliwa mrzonka"

Polaków czekają kolejne podwyżki opłat.

Samorządy ostrzegają Polaków przed kolejnymi podwyżkami opłat. Ceny za wodę i ścieki mogą wzrosnąć od kilkunastu do kilkudziesięciu procent. W najbliższym czasie nawet o 60 proc. mogą wzrosnąć ceny za wodę i odprowadzanie ścieków. To efekt likwidacji tarcz energetycznych.

Dodatkowo rząd pracuje nad uwolnieniem cen wody i ścieków. Proponowany projekt zakłada, że Wody Polskie nie będą mogły ingerować w podwyżki wprowadzane przez samorządy, jeśli te nie przekroczą 15 proc.

Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Rafał Bochenek, stwierdził że rząd nie ma żadnych zahamowań w sięganiu po pieniądze Polaków.

Okazuje się, że jedynym konkretem, o jakim dzisiaj możemy mówić, to są regularne i stale systemowo wprowadzane podwyżki i podnoszenie kosztów życia milionów Polaków - powiedział poseł Rafał Bochenek.

Źródło: cenyrolnicze.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo