Zamach na TVP jeszcze przed świętami? Tusk chce wyrzucić prawicowych dziennikarzy
Jak ustaliła "Rzeczpospolita", w Telewizji Polskiej, Polskim Radiu oraz Polskiej Agencji Prasowej pracę mają stracić przede wszystkim osoby, które zdaniem nowych władz w Polsce miały naruszyć etykę dziennikarską oraz wykazywały się brakiem rzetelności i obiektywizmu.
- We wtorek wieczorem polski Sejm przyjął uchwałę o zmianach w TVP i innych mediach publicznych.
- Nowe władze pod sterem Premiera Donalda Tuska zamierzają przeprowadzić czystki.
- Jednakże, jak podaje "Rzeczpospolita" skala zmian w mediach publicznych może być znacznie mniejsza.
- Zobacz także: Ustawa o mediach publicznych. Nowy rząd zamierza rozprawić się z dotychczasowymi kadrami. Tusk: "Na razie nie przewidujemy pieniędzy dla mediów publicznych"
Jak ustaliła "Rzeczpospolita", w Telewizji Polskiej, Polskim Radiu oraz Polskiej Agencji Prasowej pracę mają stracić przede wszystkim osoby, które zdaniem nowych władz w Polsce miały naruszyć etykę dziennikarską oraz wykazywały się brakiem rzetelności i obiektywizmu. W ten sposób mieli narażać media publiczne na straty finansowe i wizerunkowe. Źródło, na które powołuje się "Rzeczpospolita", przekazało, że w TVP pracę może stracić grupa 40-60 osób, którzy odpowiadają za stworzenie tuby propagandowej dla Prawa i Sprawiedliwości.
W Polskim Radiu i PAP zmiany mają mieć mniejszą skalę i będą przebiegały wolniej - czytamy w "Rzeczpospolitej".
Cytowany przez dziennik poseł Koalicji Obywatelskiej tłumaczy, że sytuacja w Polskim Radiu jest trudniejsza, ponieważ ośrodki regionalne są autonomiczne, w związku z czym odnowa będzie rozłożona w czasie. Również tam czystki będą dotyczyć wybranej grupy pracowników.
Kluczowe jest przywrócenie mediom publicznym zobiektywizowanego charakteru i odpartyjnienie ich, a nie dokonywanie czystek czy przechyłu w drugą stronę - podkreślił informator "Rzeczpospolitej" z Koalicji Obywatelskiej.
Gazeta podaje, że zmiany dotkną również media kupione przez Orlen, czyli Polska Press. Tu roszady będą jednak zachodzić wolniej i poza Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Posłowie przyjęli uchwałę o mediach publicznych
We wtorek Sejm zdecydował w sprawie uchwały o zmianach w TVP i innych mediach publicznych. Za projekt dokumentu odpowiadają posłowie KO, PSL, Polski 2050 oraz Lewicy. Głosowanie nad poselskim projektem uchwały o "zmianach" w TVP i innych mediach publicznych odbyło się we wtorek wieczorem.
Głosowanie i debata w sprawie tej uchwały odbyło w bardzo ekspresowym tempie. We wtorek posłowie dwukrotnie zagłosowali o skierowaniu projektu do drugiego czytania, a po krótkiej debacie również do trzeciego czytania.
Ostatecznie Sejm przyjął uchwałę ws. przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej większością 244 głosów. Przeciw było 84 osób, 16 wstrzymało się od głosów.
❗️Sejm podjął uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej. pic.twitter.com/DZ2hocJ5by — Sejm RP🇵🇱 (@KancelariaSejmu) December 19, 2023
Źródło: dorzeczy.pl, rp.pl