Uchwała o mediach publicznych i zmianach w Telewizji Polskiej. Gorąca dyskusja w Sejmie z protestem w tle. Zobacz wyniki wieczornego głosowania
We wtorek Sejm zdecydował w sprawie uchwały o zmianach w TVP i innych mediach publicznych zgłoszonego przez posłów większości parlamentarnej. Wcześniej na sali posiedzeń odbyła się gorąca dyskusja. Zobacz wyniki wieczornego głosowania.
- We wtorek w polskim parlamencie odbyła się gorąca dyskusja nad zmianami przeprowadzanymi w TVP przez nowe władze Donalda Tuska.
- Posłowie w ekspresowym tempie przeprowadzili dwa czytania w sprawie uchwały o mediach publicznych.
- Ostatecznie po trzecim czytaniu posłowie podjęli decyzję o dalszym funkcjonowaniu TVP i innych mediów.
- Zobacz także: Minister klimatu mówi o deficycie budżetowym: Mrożenie cen energii możemy przedłużyć tylko na pół roku
We wtorek Sejm zdecydował w sprawie uchwały o zmianach w TVP i innych mediach publicznych. Za projekt dokumentu odpowiadają posłowie KO, PSL, Polski 2050 oraz Lewicy. Głosowanie nad poselskim projektem uchwały o "zmianach" w TVP i innych mediach publicznych odbyło się we wtorek wieczorem.
Głosowanie i debata w sprawie tej uchwały odbyło w bardzo ekspresowym tempie. We wtorek posłowie dwukrotnie zagłosowali o skierowaniu projektu do drugiego czytania, a po krótkiej debacie również do trzeciego czytania.
Posłowie podjęli decyzję w sprawie uchwały o mediach publicznych
Ostatecznie Sejm przyjął uchwałę ws. przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej większością 244 głosów. Przeciw było 84 osób, 16 wstrzymało się od głosów.
244 za, 84 przeciw
Sejm przyjął uchwałę ws. konieczności uzdrowienia mediów publicznych pic.twitter.com/Cz1TvC2CTj — Krzysztof Brejza (@KrzysztofBrejza) December 19, 2023
W głosowaniu zabrakło wielu przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości. Część polityków Prawa i Sprawiedliwości uczestniczyła wówczas wtedy na proteście w siedzibie TVP przy ulicy Woronicza. Głosowanie poprzedziła gorąca debata w Sejmie.
Media trzeba przywracać zgodnie z Konstytucją, z prawem. Jeżeli ktoś myśli, że ja jestem przekonany, że ci dziennikarze to są tępi ludzie, to się myli. To są zawodowcy, tylko nie dziennikarze - podkreślił poseł Koalicji Obywatelskiej Bogdan Zdrojewski.
Źródło: interia.pl