Zmiany na szczytach władz. Powrót Donalda Tuska stał się jasny. Nowa większość sejmowa zdecydowała o tym kto został Premierem
W poniedziałek Premier Mateusz Morawiecki wygłosił w Sejmie expose. W drugim kroku konstytucyjnym Sejm wysłuchał wystąpień przedstawicieli klubów poselskich w sprawie kandydatury przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska.
- W poniedziałek Premier Mateusz Morawiecki przegrał w sejmowym głosowaniu nad wotum zaufania.
- W drugim kroku konstytucyjnym Sejm posłowie wybrali na Premiera Donalda Tuska.
- Za kandydaturą Donalda Tuska 248 posłów głosowało za 201 posłów zagłosowało przeciw.
- Zobacz także: Francja. Turbiny wiatrowe mają zostać zdemontowane. Negatywnie wpływają na środowisko
W drugim kroku konstytucyjnym Sejm wysłuchał wystąpień przedstawicieli klubów poselskich w sprawie kandydatury przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska.
Jeśli Sejm wskaże Donalda Tuska jako kandydata na premiera i jutro będziemy wysłuchiwać jego expose, wszyscy na tej sali będziemy mieć wrażenie zbiorowego deja vu. To wszystko już było. Donald Tusk już stawał na tej mównicy i opowiadał, że jako premier zadba o dobrobyt Polski. I jak to się skończyło? Ucieczką do Brukseli po milionową pensję i wysoką emeryturę. Ale zanim uciekł, to o dobrobyt polskich rodzin zadbał w ten sposób, że podniósł wiek emerytalny, podwyższył podatek VAT, zlikwidował jednostki wojskowe i posterunki policji, a Polaków traktował jako tanią siłę roboczą, pracującą na rzecz niemieckiej gospodarki. Czy mamy jakiekolwiek podstawy, by sądzić, że tym razem będzie inaczej? Oczywiście, że nie - podkreślił szef klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości Mariusz Błaszczak.
Z kolei w imieniu Lewicy wystąpił Włodzimierz Czarzasty.
Szanuję w Tusku tolerancję, doświadczenie otwartość, szanuję to, że ma dystans do różnych rzeczy. Jeśli kiedyś doprowadzi, że ludzie przy tym samym stole zaczną się do siebie uśmiechać, to będzie nasza zasługa, a nie wasza. Pamiętajcie o tym - podkreślił poseł Włodzimierz Czarzasty.
Szczęść Boże i ratuj się kto może, kiedy wysoka Izba próbuje leczyć dżumę cholerą - powiedział na początku poseł Konfederacji Grzegorz Braun.
Odwołaliśmy szczęśliwie Mateusza Morawieckiego, ale dlaczego mielibyśmy powoływać człowieka, który wybrał go sobie na doradcę - podkreślił.
Posłowie w głosowaniu nad kandydaturą Donalda Tuska wybrali go większością głosów tj. 248 posłów głosowało za 201 posłów zagłosowało przeciw.
Chcę przede wszystkim podziękować. Dziękuję, Polsko. To jest naprawdę wspaniały dzień. Nie dla mnie, ale dla tych wszystkich, którzy przez te lata głęboko wierzyli, nawet śpiewali, że wierzą, że jeszcze będzie lepiej, że przegonimy mrok. I to zrobiliśmy. Tym wszystkim, którzy zaufali, albo dali kredyt zaufania, bardzo, bardzo dziękuję - powiedział Premier Donald Tusk.
Sejm zagłosował za wyborem Donalda Tuska na premiera. — Łukasz Bok (@LukaszBok) December 11, 2023
Czytaj więcej: Ziobro nie weźmie udziału w głosowaniu nad wotum zaufania dla rządu Morawieckiego. Będzie nieobecny w Sejmie
Morawiecki zakończył swoją nieudaną misję tworzenia rządu
W poniedziałek Premier Mateusz Morawiecki wygłosił w Sejmie expose. Polityk poruszył wiele obszarów tematycznych zarówno z zakresu polityki wewnętrznej, jak i międzynarodowej. W przemówieniu wskazał siedem jego zdaniem najważniejszych wyzwań przed którymi stoi Polska.
Morawiecki mówił także o cyfryzacji oraz o państwowej odpowiedzi na zakusy wielkich korporacji na przejęcie wolności słowa i wprowadzenie cenzury w internecie.
Dzięki cyfryzacji życie jest łatwiejsze. Nad tymi zmianami pracowali 30-latkowie w naszym rządzie. To oni przeprowadzili nas z ery analogowej do ery cyfrowej. Polski rząd musi znaleźć rozwiązanie, jak będzie wyglądać nasze życie w dobie automatyzacji i cyfryzacji. Dlatego tak ważne jest, abyśmy byli twórcami, a nie tylko odbiorcami cyfryzacji. Technologia ułatwia nam życie, ale uzależnia nas od siebie. Państwo musi mieć decydujący głos w sprawie wykorzystania technologii. Internet musi być wolny, także od poprawności politycznej - zaznaczył szef rządu.
W głosowaniu nad wotum zaufania Radzie Ministrów Mateusza Morawieckiego 190 posłów było za, z kolei 266 posłów było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. W związku z tym misja tworzenia rządu zakończyła się niepowodzeniem.
Sejm nie udzielił wotum zaufania radzie ministrów @MorawieckiM! pic.twitter.com/wvsdoD9TYf — Konfederacja (@KONFEDERACJA_) December 11, 2023
Źródło: tvmn.pl, twitter.com/x.com