Zmiana czasu na letni 2024. Zobacz kiedy przestawiamy wskazówki zegara. Wcześniejsza pobudka na poranek Wielkanocny

0
0
3
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Unsplash

Przesuwanie wskazówek zegara od dekad jest praktyka w całej Europie. Komisja Europejska zaleciła państwom, aby zmieniały czas do 2026 roku, choć odpowiednia dyrektywa zapadła już wcześniej. Zobacz kiedy zmiana czasu na letni 2024 roku.

Zmiana czasu na letni 2024 - kiedy przestawiamy zegarki?

W nocy z soboty 30 marca na Niedzielę Wielkanocną 31 marca 2024 r. następuje zmiana czasu z zimowego na letni. Wskazówki zegarów trzeba przesunąć z godz. 2.00 na 3.00. a więc spać będziemy tej nocy godzinę krócej. 

W związku z tym, że zmiana czasu następuje w okresie wielkanocnym, wierni muszą być tym razem czujni, aby móc wstać na odpowiednią godzinę na Wielkanocną Mszę Świętą oraz na śniadanie wielkanocne. 

Zmiana czasu w UE do 2026 roku

W 2018 roku Komisja Europejska podjęła działania w kierunku rewizji ustaleń, dotyczących stosowania w państwach członkowskich UE czasu letniego i wynikających z jego stosowania sezonowych zmian czasu zmian regulowanych Dyrektywą 2000/84/WE.

Wypracowanie ostatecznego kształtu dyrektywy COM (2018)639, znoszącej sezonowe zmiany czasu, zostało przerwane z powodu epidemii COVID-19. Państwa członkowskie zawiesiły prace i do tematu, również w obliczu konfliktu w Ukrainie, nie powróciły. 

W 2021 r. KE zaleciła jednak państwom członkowskim kontynuowanie obecnych regulacji dotyczących zmiany czasu do 2026 r.

Czytaj więcej: Unijne elity realizują plan z Ventotene. Eurokomunizm już tu jest. Rozwadowski: "Elity Unii Europejskiej odwołują się do eurokomunizmu"

Skąd wzięła się zmiana czasu? 

Ustalenia dotyczące czasu letniego zostały wprowadzone przez państwa europejskie w ubiegłym wieku. Celem było oszczędzanie energii, w szczególności w czasie wojny i podczas kryzysu naftowego w latach 70. XX wieku. Od 1980 roku stopniowo przyjmowano przepisy znoszące rozbieżne harmonogramy krajowych zmian czasu.

Wprowadzenie czasu letniego, tj. przesuwanie wskazówek zegarów o godzinę do przodu w okresie wiosenno-letnim, jako pierwszy proponował podobno Benjamin Franklin w XVIII wieku. Miało to pomóc lepiej dopasować czas aktywności człowieka do godzin, w których jest najwięcej światła słonecznego i przynieść oszczędności. Dlatego też czas letni określa się w języku angielskim, jako "czas oszczędzający światło dzienne". W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949, 1957-1964, a od 1977 r. stosuje się ją nieprzerwanie.

Źródło: infor.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo