Zmiana czasu na letni 2024. Zobacz kiedy przestawiamy wskazówki zegara. Wcześniejsza pobudka na poranek Wielkanocny
Przesuwanie wskazówek zegara od dekad jest praktyka w całej Europie. Komisja Europejska zaleciła państwom, aby zmieniały czas do 2026 roku, choć odpowiednia dyrektywa zapadła już wcześniej. Zobacz kiedy zmiana czasu na letni 2024 roku.
- Przesuwanie wskazówek zegara od dekad jest praktyka w całej Europie.
- Według zaleceń Komisji Europejskiej, taki stan ma potrwać do 2026 roku.
- Zobacz kiedy zmiana czasu na letni 2024 roku.
- Zobacz także: Debata kandydatów na prezydenta Warszawy. Korwin-Mikke rzucił świerszczem w kierunku Trzaskowskiego
Zmiana czasu na letni 2024 - kiedy przestawiamy zegarki?
W nocy z soboty 30 marca na Niedzielę Wielkanocną 31 marca 2024 r. następuje zmiana czasu z zimowego na letni. Wskazówki zegarów trzeba przesunąć z godz. 2.00 na 3.00. a więc spać będziemy tej nocy godzinę krócej.
W związku z tym, że zmiana czasu następuje w okresie wielkanocnym, wierni muszą być tym razem czujni, aby móc wstać na odpowiednią godzinę na Wielkanocną Mszę Świętą oraz na śniadanie wielkanocne.
Zmiana czasu w UE do 2026 roku
W 2018 roku Komisja Europejska podjęła działania w kierunku rewizji ustaleń, dotyczących stosowania w państwach członkowskich UE czasu letniego i wynikających z jego stosowania sezonowych zmian czasu zmian regulowanych Dyrektywą 2000/84/WE.
Wypracowanie ostatecznego kształtu dyrektywy COM (2018)639, znoszącej sezonowe zmiany czasu, zostało przerwane z powodu epidemii COVID-19. Państwa członkowskie zawiesiły prace i do tematu, również w obliczu konfliktu w Ukrainie, nie powróciły.
W 2021 r. KE zaleciła jednak państwom członkowskim kontynuowanie obecnych regulacji dotyczących zmiany czasu do 2026 r.
Czytaj więcej: Unijne elity realizują plan z Ventotene. Eurokomunizm już tu jest. Rozwadowski: "Elity Unii Europejskiej odwołują się do eurokomunizmu"
Skąd wzięła się zmiana czasu?
Ustalenia dotyczące czasu letniego zostały wprowadzone przez państwa europejskie w ubiegłym wieku. Celem było oszczędzanie energii, w szczególności w czasie wojny i podczas kryzysu naftowego w latach 70. XX wieku. Od 1980 roku stopniowo przyjmowano przepisy znoszące rozbieżne harmonogramy krajowych zmian czasu.
Wprowadzenie czasu letniego, tj. przesuwanie wskazówek zegarów o godzinę do przodu w okresie wiosenno-letnim, jako pierwszy proponował podobno Benjamin Franklin w XVIII wieku. Miało to pomóc lepiej dopasować czas aktywności człowieka do godzin, w których jest najwięcej światła słonecznego i przynieść oszczędności. Dlatego też czas letni określa się w języku angielskim, jako "czas oszczędzający światło dzienne". W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949, 1957-1964, a od 1977 r. stosuje się ją nieprzerwanie.
Źródło: infor.pl