Zmarła ósma osoba zakażona Legionellą w Rzeszowie
Tragedia w Rzeszowie pogłębia się, gdy zanotowano kolejny zgon związany z zakażeniem bakterią legionellą. Według rzecznika Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie, zmarły pacjent był obciążony chorobami przewlekłymi i był pod opieką w Podkarpackim Centrum Chorób Płuc. W międzyczasie, lokalne służby ogłaszają dezynfekcję miejskiej sieci wodociągowej jako reakcję na wzrastającą liczbę przypadków zakażenia.
To już kolejny zgon związany z zakażeniem bakterią legionellą. Jak powiedział rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie, pacjent zmarły był obciążony chorobami przewlekłymi i znajdował się w opiece Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc przy ul. Rycerskiej.
Szczegóły związane z zakażeniem
Według informacji przekazanych przez rzecznika, mężczyzna był pacjentem z wielochorobowością, w tym z chorobą nowotworową. Testy laboratoryjne potwierdziły obecność bakterii legionelli u tego pacjenta. Rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie wyjaśnił, że choroba ta przyjęła tragiczny obrót ze względu na istniejące schorzenia pacjenta.
Dezynfekcja Miejskiej Sieci Wodociągowej
W odpowiedzi na rosnącą liczbę przypadków zakażenia bakterią legionellą, lokalne służby ogłosiły plan dezynfekcji miejskiej sieci wodociągowej. W sobotę, miejska sieć wodociągowa w Rzeszowie zostanie poddana dezynfekcji przy użyciu chloru w dawkach 20 razy wyższych niż zwykle. Środek ten zostanie spłukany w niedzielę.
Zalecenia dla mieszkańców
W związku z tymi działaniami, władze zalecają mieszkańcom, aby nie spożywali wody prosto z kranu w sobotę oraz niedzielę. Woda z podwyższoną zawartością chloru może być szkodliwa w bezpośrednim spożyciu. Zamiast tego, zaleca się przegotowanie wody przed spożyciem lub pozostawienie jej na co najmniej 24 godziny, aby pozbyć się nadmiaru chloru.
Nieustające zakażenia bakterią legionellą wywołały obawy w społeczności. Pomimo intensywnych badań i śledztwa prowadzonego przez służby sanepidu, nie udało się jeszcze ustalić wspólnego źródła tych przypadków. Mimo że sieć wodociągowa wydaje się być jednym z łączników, to inne wspólne cechy nie zostały jeszcze zidentyfikowane. Ostatnie wyniki badań próbek mają zostać przedstawione w najbliższy poniedziałek.
Zakażenie bakterią legionellą ciągle rozprzestrzenia się, dotykając już 113 osób. Wszyscy zakażeni są pacjentami szpitali na terenie Rzeszowa i okolicznych miejscowości. Niestety, siedem osób zmarło w wyniku tej infekcji. Mimo podejmowanych działań, nadal poszukiwane jest źródło zakażenia oraz dalsze kroki w walce z tą trudną sytuacją.
Źródło: tvmn.pl, RMF24