Żłobki i przedszkola czy zakładach pracy oraz zachowanie świadczenia macierzyńskiego. Bezpartyjni Samorządowcy chcą pomagać rodzinom
Bezpartyjni Samorządowcy mają plan na pomoc rodzicom w opiece nad dziećmi. Ich zdaniem państwo powinno tworzyć miejsca opiekuńcze przy zakładach pracy czy instytucjach publicznych.
- Liczba ludności Polski na koniec kwietnia 2023 r. wynosiła ponad 37 mln. To mniej o ok. 49 tys. w porównaniu z bilansem z grudnia ubiegłego roku.
- Ekonomistk reprezentująca BS: Musi być realne i skuteczne wsparcie państwa przy tworzeniu miejsc opiekuńczych przy firmach i zakładach pracy, ale również przy instytucjach publicznych.
- Zdaniem Bezpartyjnych Samorządowców ważne jest też umożliwienie tym mamom, które tego chcą, szybkiego powrotu do pracy.
- Zobacz także: Dziewulski do Kowalskiego: "Założył opaskę powstańczą na lewe przedramię. Debil". Bąkiewicz: "To komuch, który pacyfikował strajk studencki"
Tak dramatycznie jeszcze nie było: kwiecień 2023 r. to najmniej narodzin dzieci od wielu lat - 21 tys. W marcu było ich 24 tys., a w czasach kiedy problemu nie było, systematycznie GUS notował narodziny ponad 30 tys. małych Polaków miesięcznie - czytamy na oficjalnej stronie Bezpartyjnych Samorządowców.
Okazuje się, że liczba ludności Polski na koniec kwietnia 2023 r. wynosiła ponad 37 mln. To mniej o ok. 49 tys. w porównaniu z bilansem z grudnia ubiegłego roku.
Tworzenie żłobków i przedszkoli
Bezpartyjni Samorządowcy zaznaczyli, że w dzisiejszych czasach rodzice mają dylematy, jak pogodzić wychowanie dzieci z zarabianiem pieniędzy. Wskazali na dużym problem, jakim jest brak miejsc w żłobkach i przedszkolach, które też nie zawsze blisko domu się znajdują. Z obliczeń BS wynika, że “w Polsce średnio na 1 gminę są 2 żłobki, a to przysłowiowa kropla w morzu potrzeb”.
Musi być realne i skuteczne wsparcie państwa przy tworzeniu miejsc opiekuńczych przy firmach i zakładach pracy, ale również przy instytucjach publicznych. Pracodawcy, którzy zdecydują się na wprowadzenie takich miejsc, będą mieli ulgi podatkowe, natomiast instytucje publiczne jak m.in. uniwersytety czy politechniki dostaną bezpośrednie wsparci finansowe - wyjaśnia Natalia Kruczek, mama i ekonomistka reprezentująca Bezpartyjnych Samorządowców.
Czytaj także: Badania CBOS. Kobiety częściej niż mężczyźni nie chcą mieć dzieci
Zachowanie świadczenia macierzyńskiego
Zaznaczyli również, że ważne jest umożliwienie tym mamom, które tego chcą, szybkiego powrotu do pracy. Jak tego dokonać? Bezpartyjni Samorządowcy mają pomysł, jakim jest zachowanie 100 proc. świadczenia macierzyńskiego i rodzicielskiego u swojego pracodawcy przy pełnym wymiarze czasu pracy.
Jak zaznaczyli BS, “polityka prorodzinna musi być szeroka, realna i skuteczna”.
Prawdziwy i realny rozwój państwa nie mierzy się tylko liczbami, statystykami ale również uśmiechem dziecka i szczęściem rodziny - powiedziała Kruczek.
Źródło: bezpartyjnisamorzadowcy.pl