Wspieraj wolne media

Pomoc dla Ukrainy. Senat Stanów Zjednoczonych podjął decyzję. Zełenski nie będzie zadowolony

0
0
1
Kapitol Stanów Zjednoczonych
Kapitol Stanów Zjednoczonych / Fot. PAP/EPA/SHAWN THEW

Senat Stanów Zjednoczonych podjął decyzję w sprawie pomocy dla Ukrainy, a także wsparcia dla Izraela oraz ochrony granic własnego państwa. Prezydent Joe Biden w mocnych słowach zareagował na wyniki głosowania.

W niedzielę opublikowano projekt ustawy, która z jednej strony ma zagwarantować pieniądze dla Kijowa, z drugiej zaś obejmować środki na zabezpieczenie granicy oraz zaostrzenie prawa migracyjnego, czego domagają się Republikanie. Jak się ostatecznie okazało, w środę Senat Stanów Zjednoczonych nie zatwierdził ogromnego pakietu pomocowego o wartości 118 miliardów dolarów. Z tej kwoty, aż 60 miliardów dolarów miała otrzymać łącznie Ukraina. Ustawa uzyskała poparcie 49 senatorów, podczas gdy 50 było przeciw.

Największe kontrowersje budziła część projektu dotyczyła migrantów ubiegających się o azyl. Zapis mówił, że administracja będzie miała możliwość zamknięcia granicy z Meksykiem, gdy liczba nielegalnych migrantów usiłująca ją przekroczyć wyniesie średnio ponad pięć tysięcy dziennie przez okres tygodnia. Jeszcze w środę izba ma zagłosować nad pomocowym zawierającym wyłącznie 98 mld dolarów wsparcia dla sojuszników USA.

Joe Biden nie kryje rozczarowania decyzją Senatu. Prezydent USA przekazał, że jest zawiedziony postawą na Kapitolu. Biden ponadto oskarżył Donalda Trumpa za taki finał sprawy, twierdząc, że groził on zemstą niektórym politykom.

Po raz pierwszy od 30 lat nasze ponadpartyjne ustawodawstwo dotyczące bezpieczeństwa narodowego zwiększa liczbę wiz imigracyjnych umożliwiających legalny wjazd do tego kraju. Stworzy to więcej możliwości łączenia rodzin, a firmom dostęp do dodatkowych pracowników po ich przybyciu - twierdził wcześniej Joe Biden.

Czytaj więcej: Niesprawiedliwe wyroki amerykańskich sądów. Rodzice stracili prawo do opieki nad dzieckiem. Wcześniej nie zgodzili się na tranzycję

Ogromna pomoc finansowa od Unii Europejskiej

Na początku lutego tego roku unijni przywódcy zgodzili się na pakiet wsparcia dla Ukrainy w wysokości 50 mld euro w ramach budżetu Unii Europejskiej.

Mamy porozumienie. Wszystkich 27 przywódców zgodziło się na dodatkowy pakiet wsparcia dla Ukrainy w wysokości 50 mld euro w ramach budżetu UE. Zapewnia to stałe, długoterminowe i przewidywalne finansowanie Ukrainy. UE przejmuje przywództwo i odpowiedzialność za wsparcie dla Ukrainy. Wiemy, o co toczy się gra - poinformował na platformie X przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

Węgierski premier Viktor Orban od wielu miesięcy blokował pomoc finansową dla Ukrainy w wysokości 50 mld euro w nowelizacji wieloletniego budżetu UE na lata 2021–2027. Wcześniej informowaliśmy, że Unia Europejska groziła, że uderzy w gospodarkę Węgier, jeśli kraj nadal będzie blokować pomoc.

Na decyzję rady zareagował wkrótce Wołdymyr Zełenski. Na X podziękował Charlesowi Michelowi i przywódcom UE “za ustanowienie instrumentu na rzecz Ukrainy o wartości 50 mld euro na lata 2024 do 2027”.

Bardzo ważne jest, że decyzję podjęło wszystkich 27 przywódców, co po raz kolejny świadczy o silnej jedności UE. Kontynuacja wsparcia finansowego UE dla Ukrainy wzmocni długoterminową stabilność gospodarczą i finansową, która jest nie mniej ważna niż pomoc wojskowa i presja sankcji na Rosję - napisał prezydent Ukrainy.

Źródło: dorzeczy.pl, interia.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo