Zdobądź wiedzę, by uchronić się przed mitami medycznymi
A miało być tak fajnie. Państwo, tworząc liczne instytucje zajmujące się zdrowiem publicznym, miało nas chronić przed wszelkiej maści oszustami wykorzystującymi naiwność i strach często chorych ludzi. Niestety politycy, niezależnie od swoich barw politycznych, zdają się być zainteresowani tylko interesem globalnych korporacji, a nie pacjentów, i w swej głupocie ulegać wszelkim histeriom kreowanym przez cwaniaków z mediów, którzy zdolni są do ogromnych niegodziwości w celu zdobycia kasy od globalnych koncernów.
Co więc pozostaje tym, którzy chcąc chronić swoje zdrowie, a nie mogą liczyć na pomoc instytucji państwa? Można co najwyżej na własną rękę czytać publikacje dotyczące zdrowia. Takimi publikacjami poświęconymi tematyce zdrowotnej jest seria pięciu, wydanych przez wydawnictwo Fronda, książek „Mity medyczne” autorstwa lekarz Katarzyny Świątkowskiej.
O serii tej na stronie „Dietetycy” pisała kilka lat temu Renata Gołdys. Jej zdaniem seria „Mity medyczne” Katarzyny Świątkowskiej to przykład pracy napisanej przez specjalistę, pracy zawierającej „rzetelne i aktualne informacje naukowe na podstawie najnowszego piśmiennictwa”.
Według Renaty Gołdys „Mity medyczne” „mają charakter popularnonaukowy. Nie są stricte przeznaczone dla specjalistów, lecz dla każdego, zainteresowanego tematyką medyczną. Autorka zachęca przez nie do rozszerzania świadomości zdrowotnej, zdroworozsądkowego podejścia do nowinek medycznych i prowadzenia zdrowego stylu życia, w celu zapobiegania chorobom, a nie interesowania się samym leczeniem w momencie wystąpienia kłopotów zdrowotnych”.
Z tekstu Renaty Gołdys czytelnik dowie się, że w serii książek „Mity medyczne” w każdym tomie znajduje się kilkanaście „rozdziałów o różnej tematyce zdrowotnej, podejmujących kontrowersyjne zagadnienia żywieniowe, farmakologiczne, środowiskowe czy związane z aktywnością fizyczną. […] Na początku każdej części znajdziemy wstęp, nakreślający poruszaną tematykę. […] W każdym rozdziale wytłuszczonych jest kilka podrozdziałów/punktów, zaś na końcu mieści się obszerne piśmiennictwo z najnowszymi badaniami naukowymi, które możemy odszukać w razie potrzeby. […] Język zastosowany w książkach jest prosty [...] i zrozumiały. […] książki te czyta się szybko i przyjemnie”.
W tomie „Mity medyczne 5. Jak cofnąć zegar biologiczny” Katarzyna Świątkowska przybliża czytelnikom fakty dotyczące: pasożytów w naszych organizmach, objawach towarzyszących posiadaniu pasożytów, pasożytów odzwierzęcych, leczenia z chorób wywoływanych przez pasożyty, szkodliwym działaniom leków, cukrów i tłuszczy, oraz otyłości, walki z otyłością oraz bólami, potrzeby regularnego nawadniania organizmu.
Katarzyna Świątkowska to absolwentka Akademii Medycznej w Gdańsku, pracująca jako lekarz na Pomorzu Zachodnim. Od lat stara przekonywać swoich pacjentów i czytelników swojej strony internetowej, „że dbałość o zdrowie nie polega na gonitwie za modnymi suplementami i magicznej wierze, że lekarz załatwi za nas wszystko”.
Autorkę „Mitów medycznych” szokują „bajki serwowane przez sprzedawców nowych, rewolucyjnych metod diagnostycznych i leczniczych. Zadziwia [...] jak wiele osób jest skłonnych uwierzyć dzisiejszym szamanom, którzy nie mają pojęcia o fizjologii, anatomii człowieka, o tym, jak choroby przebiegają i jak się je diagnozuje i leczy. Zapewne, niejednokrotnie powodem szukania alternatywnych źródeł wiedzy i kuracji jest rozczarowanie konwencjonalną medycyną, lekarzem, z którym się miało kontakt, lub poszukiwanie cudów, których medycyna nie jest w stanie zaoferować”.