Kirgistan zakazał TikToka. Tamtejszy rząd chce zadbać o zdrowie psychiczne dzieci. "Uzależniające treści TikToka mają niekorzystny wpływ na stan emocjonalny młodszego pokolenia"
Kirgistan zakazał TikToka po apelach organizacji pozarządowych w sprawie wpływu platformy na rozwój umysłowy i ogólne samopoczucie dzieci. Decyzję ogłosiło w środę Ministerstwo Kultury, Informacji, Sportu i Polityki Młodzieżowej.
- Coraz więcej krajów na świecie stara się ograniczyć na rynku obecność chińskiej aplikacji TikTok.
- Kraje zachodnie zakazują korzystania z niej z urządzeń służbowych w obawie przed inwigilacją.
- Inne zaś państwa zakazują całkowicie tej aplikacji, tłumacząc że ma ona szkodliwy wpływ na psychikę młodzieży.
- Zobacz także: Bąkiewicz o starcie w nadchodzących wyborach: Nie jestem prorosyjski, dlatego startuję z listy PiS
Po dokonaniu oceny ministerstwo stwierdziło, że platforma nie posiada odpowiednich mechanizmów kontroli użytkowników, które uniemożliwiałyby dzieciom dostęp do potencjalnie szkodliwych treści. Stwierdzono również, że na platformie brakuje odpowiednich środków weryfikacji wieku użytkowników. Ministerstwo podało również, że TikTok wciąga użytkowników w wirtualną krainę krótkich klipów wideo, a po ich obejrzeniu niektórzy próbują naśladować określone filmy, które stwarzają zagrożenie dla życia.
Władze Kirgistanu uznały, że uzależniające treści TikToka mają niekorzystny wpływ na stan emocjonalny młodszego pokolenia - czytamy w komunikacie Ministerstwa Kultury, Informacji, Sportu i Polityki Młodzieżowej Kirgistanu.
Czytaj więcej: POLSA podpisała kolejne umowy z Europejską Agencją Kosmiczną. Polski sektor kosmiczny rośnie w siłę. Ambitne projekty czekają na finalną realizację
Kirgistan obawia się o zdrowie psychiczne młodzieży
Należy zauważyć, że TikTok angażuje użytkowników w wirtualną sferę krótkich klipów, a po obejrzeniu tych klipów nastolatki próbują odtworzyć określone czynności przedstawione w tych klipach, a niektóre z nich zagrażają ich życiu - wyjaśniło ministerstwo.
TikTok nie zareagował natychmiast na to posunięcie, ale wcześniej zapewniał, że posiada zabezpieczenia umożliwiające moderowanie treści i ochronę nieletnich. Obrońcy TikToka twierdzą natomiast, że w ten sposób władza próbuje stłumić wolność słowa w kraju. Dostęp do informacji za pośrednictwem mediów społecznościowych i mediów ogólnych stał się gorącym tematem w Kirgistanie po serii posunięć rządu, które według wielu są przejawem cenzury
Źródło: ithardware.pl