Z czym światu kojarzy się Polska? Niektóre odpowiedzi zaskakują
„Co przychodzi ci na myśl, kiedy myślisz o Polsce?” – zapytano we wpisie opublikowanym na profilu World of Statistics w serwisie X (dawniej Twitter). Popularne konto obserwuje ponad 3,7 mln osób, a odpowiedzi udzieliło już prawie trzy tysiące internautów.
- W mediach społecznościowych pojawił się wpis z pytaniem o skojarzenia z Polską.
- Choć w odpowiedziach przeważają znane nazwiska i lokalizacje, niektórzy podzielili się nieoczywistymi spostrzeżeniami.
- „Co przychodzi ci na myśl, kiedy myślisz o Polsce?” – zapytano we wpisie opublikowanym na profilu World of Statistics w serwisie X (dawniej Twitter).
- Zobacz także: Pakt migracyjny. Litwa gotowa przyjąć imigrantów. Szimonyte: "Możemy pomóc innym krajom Unii Europejskiej"
Z czym światu kojarzy się Polska?
Obcokrajowcy wymienili wiele polskich miast, takich jak Gdańsk, Wrocław, Warszawa i Kraków. Wspomnieli też o zamku w Malborku, Tatrzańskim Parku Narodowym, pięknych krajobrazach i „przyjaznych naturze” terenach zielonych. Wśród odpowiedzi przewinęło się również wiele tradycyjnych potraw i produktów, w tym pierogi, kiełbasa, krówki, pączki oraz kapusta kiszona.
Internautom z Polską kojarzą się również historyczne i współczesne postaci. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych jest papież Jan Paweł II, często wspominano także o Robercie Lewandowskim. Pojawiły się również nazwiska Fryderyka Chopina, Kazimierza Pułaskiego i Lecha Wałęsy, a nawet Roberta Kubicy, Jana Kulczyka i Zbigniewa Bońka.
What comes to mind when you think of Poland? pic.twitter.com/Swe6o3XT0i — World of Statistics (@stats_feed) April 17, 2024
"Zdradzeni. Podnieśli się"
Część odpowiedzi poświęcono historycznym wydarzeniom, w szczególności tym z czasów drugiej wojny światowej. Przypomniano także o nazistowskich obozach zagłady i niemieckich żołnierzach w stolicy.
Zdradzeni. Częściej niż mogłoby się wydawać. Przyjrzyjcie się historii – napisał jeden z internautów. Szlachetni i odważni. Sprawdźcie podręczniki (...) Podnieśli się – dodał.
Wspomniano też o przyjaznym usposobieniu Polaków, pięknym języku, poszanowaniu tradycji, tętniącej życiem kulturze i zrozumieniu dla znaczenia wolności.
Świetna sztuka, polityka antyimigracyjna, religijni chrześcijanie, pokojowe społeczeństwo – ocenił kolejny użytkownik.
Źródło: wprost.pl, twitter.com