Wystawa w Sejmie z okazji stulecia polskiego złotego. Pomysłodawcą wydarzenia był Wicemarszałek Krzysztof Bosak. Nawrocki: "Polakom w roku 1924 udało się zbudować system monetarny"

0
0
0
Otwarcie wystawy "100 - lecie wprowadzenia złotego" w Sejmie
Otwarcie wystawy "100 - lecie wprowadzenia złotego" w Sejmie / Fot. PAP/Radek Pietruszka

Z okazji stulecia polskiej złotówki Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak zorganizował wystawę w Sejmie, gdzie można zobaczyć historię naszej waluty.

W przyjętej pod koniec kwietnia w Sejmie przez aklamację o upamiętnieniu wprowadzenia polskiej waluty uchwale czytamy, że blisko sto lat temu, dokładnie 29 kwietnia 1924 roku, w miejsce marki polskiej wprowadzony został do obiegu złoty. Zmiana waluty była częścią szerszego programu reform gospodarczych, mających na celu powstrzymanie dławiącej polską gospodarkę hiperinflacji. Za reformy i wprowadzenie złotego odpowiedzialny był wywodzący się ze Związku Ludowo-Narodowego Minister Finansów i ówczesny Premier Władysław Grabski.

Kontynuowano płacenie marką polską, a jej dodruk bez pokrycia doprowadził do hiperinflacji. Postanowienia ustawy z 1919 roku zostały podtrzymane rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 20 stycznia 1924 roku.

Na mocy tego rozporządzenia wycofywano markę polską, a w zamian do obiegu wprowadzano złotego. 1 czerwca 1924 roku Bank Polski rozpoczął skup marki polskiej. 1 lipca 1924 roku przestała być ona prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Reforma walutowa Władysława Grabskiego uratowała polską gospodarkę przed upadkiem. Złoty stał się symbolem suwerenności odrodzonej Rzeczypospolitej i znakiem sukcesów politycznych i gospodarczych ówczesnego pokolenia Polaków.

Czytaj więcej: Rosyjski żołnierz zatrzymany przez Straż Graniczną. Uciekł z frontu ukraińskiego? Dezerter przedostał się przez Białoruś

Bosak zorganizował wystawę w Sejmie na stulecie polskiej złotówki

Z okazji stulecia polskiej złotówki Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak zorganizował wystawę w Sejmie, gdzie można zobaczyć historię naszej waluty.

Podczas otwarcia ekspozycji szef Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki przypomniał, że Polska po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. musiała zreformować system walutowy, gdyż wówczas w obiegu nadal pozostawały waluty dawnych zaborców.

Polakom w II Rzeczpospolitej nie zabrakło determinacji, by zreformować system walutowy i powołać centralny Bank Polski. Warto przypomnieć, że gdy Polska odzyskiwała niepodległość w roku 1918, na terenach rodzącej się Rzeczypospolitej funkcjonowały w obiegu co najmniej cztery waluty: rosyjski rubel, austriacka korona, niemiecka marka i ukraińska hrywna. Polakom w roku 1924, dzięki Władysławowi Grabskiemu i Stanisławowi Karpińskiemu, udało się zbudować system monetarny. Wprowadzić do emisji i obiegu polskiego złotego, który już od stu lat jest odbiciem polskiej historii, jest przewodnikiem po polskiej historii – chwilami skomplikowanej, innym razem pięknej - przypomniał prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.

Źródło: tvmn.pl, x.com

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo