Wybory samorządowe w Polsce 2024. Obcokrajowcy mogą głosować w naszym kraju? Tak głoszą przepisy unijne
Wkrótce w Polsce odbędą się wybory samorządowe. Warto przypomnieć, że mogą w nich głosować zarówno obywatele naszego kraju jak i obcokrajowcy z krajów Unii Europejskiej. Aby głosować, muszą być ujęci w stałym obwodzie głosowania w Centralnym Rejestrze Wyborców.
- Wkrótce w Polsce odbędą się wybory samorządowe, lecz warto przypomnieć bardzo istotną kwestię.
- Mogą w nich głosować zarówno obywatele naszego kraju jak i obcokrajowcy z krajów Unii Europejskiej.
- W poprzednich wyborach samorządowych w 2018 r. w głosowaniu wzięło udział blisko 1500 obywateli UE.
- Zobacz także: Katastrofalna polityka klimatyczna Unii Europejskiej. Stefaniuk: "Zapoczątkujmy referenda odnośnie wprowadzenia Zielonego Ładu"
Wkrótce w Polsce odbędą się wybory samorządowe. Warto przypomnieć, że mogą w nich głosować zarówno obywatele naszego kraju jak i obcokrajowcy z krajów Unii Europejskiej. Posiadają oni czynne prawo wyborcze w wyborach do rady gminy oraz w wyborach wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, jeśli stale zamieszkują na obszarze danej gminy. Aby głosować, muszą być ujęci w stałym obwodzie głosowania w Centralnym Rejestrze Wyborców. Nie przysługuje im jednak prawo wyborcze w wyborach do rady powiatu i sejmiku województwa.
Aby zostać ujętym w stałym obwodzie głosowania w Centralnym Rejestrze Wyborców, należy złożyć wniosek w urzędzie gminy właściwym dla miejsca stałego zamieszkania wyborcy. Przepisy nie wskazują terminu, do którego najpóźniej należy złożyć wniosek, aby wyborca mógł wziąć udział w wyborach. Należy jednak pamiętać, że włodarz miasta ma 5 dni na rozpatrzenie wniosku. Przed wydaniem decyzji o ujęciu wyborcy w stałym obwodzie głosowania włodarz miasta musi sprawdzić, czy wnioskodawca stale zamieszkuje pod adresem wskazanym we wniosku.
W poprzednich wyborach samorządowych w 2018 r. w głosowaniu wzięło udział blisko 1500 obywateli UE niebędących obywatelami polskimi.
Wybory samorządowe
Wybory samorządowe zaplanowano na niedzielę 7 kwietnia 2024 r. Druga tura odbędzie się dwa tygodnie później, 21 kwietnia. Cisza wyborcza rozpocznie się o północy z 5 na 6 kwietnia i potrwa do zakończenia głosowania.
Od 2018 r. wybory samorządowe odbywają się co 5 lat (tyle czasu trwa kadencja organów; w latach 1998-2018 trwała cztery lata). Pierwsza tura wyborów samorządowych w Polsce w 2018 r. odbyła się 21 października.
Źródło: tvmn.pl, x.com