Wsparcie dla polskich rolników. UE przeznaczy 40 mln euro dla Polski w związku z importem z Ukrainy?
Media donoszą, że do Polski w ramach unijnej pomocy ma trafić ok. 40 mln euro. Według ustaleń Polskiego Radia w puli środków ma znaleźć się 100 mln euro, a nie jak informowano wcześniej - 75 mln euro.
- Pieniądze na wsparcie dla rolników będą pochodzić z rezerwy kryzysowej w ramach unijnego budżetu.
- Pierwszy pakiet wsparcia dla rolników był tylko dla trzech krajów - Polski, Rumunii i Bułgarii.
- Najwięcej - bo 29,5 mln euro - przypadło Polsce.
Polska miała pomóc w tranzycie ukraińskiego zboża. Okazało się jednak, że pszenica oraz inne produkty rolne z Ukrainy zamiast trafić do państw afrykańskich, zostały w Polsce, co wywołało kryzys m.in. na polskim rynku zbóż.
Pod koniec marca Komisja Europejska poinformowała, że w odpowiedzi na wniosek 6 państw członkowskich sąsiadujących z Ukrainą, tj. Polski, Bułgarii, Czech, Węgier, Rumunii i Słowacji, zdecydowała o przygotowaniu projektu rozporządzenia w sprawie wsparcia poszkodowanych w wyniku nadmiernego importu z Ukrainy.
Polska największym beneficjentem
Pierwszy pakiet wsparcia dla rolników był tylko dla trzech krajów - Polski, Rumunii i Bułgarii. Unijna pomoc wyniosła ponad 56 mln euro z całej rezerwy kryzysowej, z czego najwięcej - bo 29,5 mln euro - przypadło Polsce.
Z kolei w ramach drugiego pakietu wsparcia dla rolników, nasz kraj również ma otrzymać najwięcej, bo około 40 mln euro z puli 100 mln euro dla pięciu krajów.
KE przeznaczy 100 mln euro pomocy unijnej krajom, które zmagają się z problemem importowanych produktów rolno - spożywczych z Ukrainy. Nieoficjalnie z tej puli do polskich rolników ma trafić 40 mln euro - napisał w mediach społecznościowych dziennikarz TVMN Michał Jelonek.
KE przeznaczy 100 mln euro pomocy unijnej krajom, które zmagają się z problemem importowanych produktów rolno - spożywczych z Ukrainy. Nieoficjalnie z tej puli do polskich rolników ma trafić 40 mln euro. — Michał Jelonek (@MichalJelonek) April 25, 2023
Propozycję muszą jeszcze zaakceptować państwa członkowskie.
Problem z ukraińskim zbożem
W reakcji na niekontrolowany zalew ukraińskim zbożem polskiego rynku, rząd ustanowił zakaz wwozu zboża i szeregu innych produktów rolnych, a także tranzytu z Ukrainy przez Polskę. Stosowne rozporządzenie wraz z zawierającym listę towarów załącznikiem weszło w życie 15 kwietnia. Przepisy mają obowiązywać do 30 czerwca.
Chociaż rozporządzenie objęło również tranzyt towarów z Ukrainy przez Polskę, to we wtorek (18 kwietnia) przedstawiciele Kijowa i Warszawy osiągnęli porozumienie w sprawie tranzytu.
Żadna tona ukraińskiego produktu rolnego nie zostanie w Polsce. Przez pewien czas będzie konwój tych towarów przez nasz kraj - wytłumaczył minister rolnictwa Robert Telus.
Źródło: twitter, polskieradio.pl