Wotum nieufności wobec Bartłomieja Sienkiewicza. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości żądali jego usunięcia. Posłowie podjęli w głosowaniu decyzję w tej sprawie
Wobec działań Bartłomieja Sienkiewicza, posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli wniosek w sprawie wotum nieufności dla ministra. Został on przegłosowany w środę w polskim Sejmie. Zobacz wynik głosowania nad wotum nieufności.
- Wobec działań Bartłomieja Sienkiewicza, posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli wniosek w sprawie wotum nieufności.
- Poseł Mariusz Błaszczak w swojej wypowiedzi do wniosku skrytykował próbę przejęcia mediów publicznych.
- Ostatecznie posłowie zagłosowali w sprawie wotum nieufności dla Sienkiewicza.
- Zobacz także: Pakistan potępia irański atak rakietowy na swoje terytorium. Nie żyje dwoje dzieci
Decyzja ministra kultury o odwołaniu prezesów TVP, Polskiego Radia i PAP wywołała trzęsienie ziemi w mediach publicznych. Niedługo potem przestały nadawać stacje TVP Info i TVP3. Później Bartłomiej Sienkiewicz ogłosił stan likwidacji TVP, Polskiego Radia i PAP. Politycy PiS zarzucają ministrowi złamanie konstytucji oraz ustawy o radiofonii i telewizji.
Wobec działań Sienkiewicza, posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli wniosek w sprawie wotum nieufności dla ministra. Został on przegłosowany w środę w polskim Sejmie. W tej sprawie wypowiedział się przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości Mariusz Błaszczak. Polityk w ostrych słowach zreferował stanowisko partii wobec działań ministra.
Wszystkie działania podejmowane przez pułkownika Sienkiewicza w sprawie mediów publicznych są nielegalne - powiedział Mariusz Błaszczak.
Ponadto Błaszczak w swoim wystąpieniu podkreślił, że Sienkiewicz złamał polską konstytucję, która wskazuje do kogo należy zarządzanie mediami publicznymi.
Ostatecznie za odwołaniem ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza zagłosowało 177 posłów PiS, 14 posłów Konfederacji i 3 posłów Kukiz15.
Czytaj więcej: Braun wrócił na mównicę. "Zjednoczony front wydał na mnie wyrok". Sejm zadecydował o jego przyszłości
Media publiczne postawione w stan likwidacji
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz w komunikacie poinformował o postawieniu TVP, Polskiego Radia oraz PAP w stan likwidacji “w związku z decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o wstrzymaniu finansowania mediów publicznych”.
Decyzja szefa MKiDN wywołała falę komentarzy polityków w mediach społecznościowych, którzy piszą, że “to przyznanie się do porażki” czy “operacja likwidacja”.
Źródło: tvmn.pl, x.com