Wniosek o wpis likwidacji Polskiego Radia oddalony. Szydło: Powinni natychmiast opuścić gabinety
Sąd Rejonowy w Warszawie odmówił wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego likwidacji Polskiego Radia. Poinformował o tym szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski.
- Pod koniec ubiegłego roku minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz poinformował, że postawił w stan likwidacji Telewizję Polską, Polskie Radio oraz Polską Agencję Prasową.
- Świrski poinformował, że oddalono wniosek o otwarcie likwidacji spółki Polskie Radio oraz wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego likwidatora Pawła Majchera.
- Decyzja o odmowie wpisania likwidacji do KRS nie jest prawomocna.
- Zobacz także: Niemcy odbudują Pałac Saski? Niemiecki historyk: Nikt nie mówi o płaceniu bilionów, to powinien być zauważalny gest
Pod koniec ubiegłego roku minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz poinformował, że postawił w stan likwidacji Telewizję Polską, Polskie Radio oraz Polską Agencję Prasową. Miało to związek z decyzją prezydenta Andrzej Duda, który zawetował ustawę okołobudżetową na rok 2024.
Wniosek o wpis likwidacji Polskiego Radia oddalony
W poniedziałek przewodniczący KRRiT Maciej Świrski opublikował na platformie X fragment postanowienia referendarza sądowego Sądu Rejonowego dla miasta stołecznego Warszawy.
Poinformował, że oddalono wniosek o otwarcie likwidacji spółki Polskie Radio oraz wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego likwidatora Pawła Majchera.
W uzasadnieniu podano, że wniosek o wpis do rejestru zmian dotyczących rozwiązania spółki złożono 28 grudnia 2023 r. Jak podkreślono, choć wpis ma charakter deklaratoryjny, to “sąd nie pełni wyłącznie technicznej roli”.
Bezprecedensowy charakter niniejszej sprawy wymaga poczynienia szerszych rozważań oraz wnikliwej analizy przepisów ustaw szczególnych, orzecznictwa i doktryny - czytamy.
Oddalenie wniosku o wpis likwidacji i likwidatora Polskiego Radio SA. pic.twitter.com/uOZ4uNBcbo — Maciej Świrski (@Maciej_Swirski) January 22, 2024
Decyzja o odmowie wpisania likwidacji do KRS nie jest prawomocna.
Szydło: Narzucone przez Sienkiewicza władze Polskiego Radia działają bezprawnie
Sprawę skomentowałą była premier Beata Szydło.
Sąd Rejestrowy odmówił postawienia Polskiego Radia w stan likwidacji. Oznacza to, że narzucone przez podpułkownika Sienkiewicza władze Polskiego Radia działają bezprawnie. Ludzie podający się za zarząd Polskiego Radia nie mają żadnych podstaw prawnych do np. wydawania decyzji personalnych lub decyzji finansowych. Powinni natychmiast opuścić gabinety w Polskim Radiu - napisała w mediach społecznościowych.
Sąd Rejestrowy odmówił postawienia Polskiego Radia w stan likwidacji. Oznacza to, że narzucone przez podpułkownika Sienkiewicza władze Polskiego Radia działają bezprawnie. Ludzie podający się za zarząd Polskiego Radia nie mają żadnych podstaw prawnych do np. wydawania decyzji… — Beata Szydło (@BeataSzydlo) January 22, 2024
Adwokat dr Bartosz Lewandowski, rektor uczelni Collegium Intermarium napisał z kolei, że nie zazdrości aktualnym osobom, które powołują się na fakt bycia “likwidatorem”.
To oni ponoszą przede wszystkim odpowiedzialność za nieważne i wadliwe czynności prawne, których dokonywali. W najbliższym czasie zapewne będziemy obserwatorami “ewakuacji” ze spółek medialnych ludzi, którzy mogą zaraz nie dostać wypłat z powodu nieważności umów - napisał na X.
Sąd rejestrowy odmówił wpisania likwidacji Polskie Radio S.A. w Warszawie do KRS uznając, że uchwały są nieważne i pozorne.
Uzasadnienie jest dla Ministra @BartSienkiewicz druzgocące.
Nie zazdroszczę aktualnym osobom, które powołują się na fakt bycia „likwidatorem”. To oni… pic.twitter.com/c1WC0WXC5N — Bartosz Lewandowski (@BartoszLewand20) January 22, 2024
Źródło: x.com