Wspieraj wolne media

Włochy chcą finansować odszkodowania wojenne z własnych środków. Ekspert: To uleganie poprawności politycznej

0
0
1
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Włoski rząd wpadł na pomysł, aby finansować odszkodowania wojenne z czasów II wojny światowej z własnych środków. Włoski Trybunał Konstytucyjny bada czy można to zrobić w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

Trybunał ma rozstrzygnąć zgodność z konstytucją decyzji rządu włoskiego z ubiegłego roku, na mocy której odszkodowania za zbrodnie wojenne mają być finansowane z funduszu utworzonego ze środków włoskiego Krajowego Planu  Odbudowy - poinformował w środę “Nasz Dziennik”.

W ten sposób na stanowisko Niemiec, które odmówiły płacenia odszkodowań, zareagował gabinet Maria Draghiego, tworząc fundusz dla rodzin ofiar z czasów II wojny światowej.

Efekt ulegania poprawności politycznej?

Zdaniem mec. Lecha Obary, prezesa Stowarzyszenia Patria Nostra, pomysł włoskiego rządu to efekt ulegania poprawności politycznej. 

Należy zwrócić uwagę na sekwencję wydarzeń we Włoszech w kwestii reparacji wojennych. W 2014  roku Trybunał  Konstytucyjny  Włoch orzekł, że można składać  prywatne pozwy z żądaniem odszkodowania. To było otwarcie ścieżki prawnej  dla  wielu rodzin ofiar - powiedział prawnik, cytowany przez dziennik.

Wytłumaczył, że wyrok włoskiego trybunału mówił,  że nie obowiązuje wobec zbrodni wojennych oraz zbrodni przeciw ludzkości, jak i wobec naruszenia praw człowieka tzw. zwyczajowy immunitet Niemiec. 

Wcześniej Sąd Najwyższy Włoch  uznał, że orzeczenia, które oddalały wnioski  przeciwko Niemcom o odszkodowania za zbrodnie wobec  obywateli, a także  odszkodowania za zniszczenia, są nieprawidłowe, to znaczy, że immunitet państwa niemieckiego nie ma zastosowania - dodał.

Niemcy w 2012 roku zaskarżyli to orzeczenie do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze, który nakazał sądom włoskim, by uszanowały immunitet państwa niemieckiego.

Immunitet nie obowiązuje

W  efekcie odwołania się do tego  wyroku poszkodowanych Trybunał Konstytucyjny Włoch orzekł, że immunitet nie obowiązuje. Mec. Obara zaznaczył, że w 2022 r. włoski rząd postanowił, że ten kto chce odszkodowanie za zbrodnie niemieckie musi mieć wyrok sądu.

Okazało się, że te  odszkodowania rząd włoski planuje wypłacać z Krajowego  Planu  Odbudowy - podkreślił prawnik i dodał, że dla wielu wydawało się to nieprawdopodobne. 

Czytaj także: Bezczelność Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Tuleya przygarnie ogromne odszkodowanie

Czekamy na polski Trybunał 

Prezes Stowarzyszenia Patria Nostra zaznaczył, że “teraz my czekamy na to, aby  polski Trybunał orzekł, że w sprawach o odszkodowania za zbrodnie wojenne  immunitet nie obowiązuje”. Zaznaczył, że taki wyrok miałby ogromne znaczenie.

Gdyby tak się stało, przestałby obowiązywać nie tylko immunitet sądowy, ale  również immunitet egzekucyjny, czyli poza Niemcami, z wyjątkiem dóbr kultury i placówek dyplomatycznych, wszystkie inne mienia mogą być zajmowane - powiedział.

Źródło: Nasz Dziennik

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo