Wielomiliardowe umowy na szczepionki. KE złamała zasady transparentoności
Komisja Europejska pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen naruszyła unijną zasadę przejrzystości, nie ujawniając informacji dotyczących umów na szczepionki przeciw COVID-19, orzekł w środę sąd UE.
- Komisja Europejska bezprawnie zataiła szczegóły umów na dostawę szczepionek przeciwko COVID-19 - orzekł sąd UE.
- Sędziowie Sądu UE w Luksemburgu, niższej instancji Trybunału Sprawiedliwości UE, uznali, że Komisja Europejska naruszyła unijne zasady transparentności zawierając porozumienia z firmami farmaceutycznymi w sprawie dostaw szczepień na COVID-19.
- KE może wciąż odwołać się od tego orzeczenia do TSUE.
- Zobacz także: Biskupi z Nigerii ostrzegają przed porozumieniem z UE. Forsowanie "laickich ideologii"
Komisja Europejska bezprawnie zataiła szczegóły umów na dostawę szczepionek przeciwko COVID-19 - orzekł sąd UE, zadając tym samym cios szefowej KE Ursuli von der Leyen, która ubiega się o drugą kadencję na tym stanowisku, pisze dziennik “Financial Times”.
KE złamała zasady transparentoności
Sędziowie Sądu UE w Luksemburgu, niższej instancji Trybunału Sprawiedliwości UE, uznali, że Komisja Europejska naruszyła unijne zasady transparentności zawierając porozumienia z firmami farmaceutycznymi w sprawie dostaw szczepień na COVID-19.
Szczególnie ws. potencjalnych konfliktów interesów i zasad możliwych rekompensat dla producentów szczepionek (w związku ze stratami wizerunkowymi w przypadku niedotrzymania terminów) KE nie udzieliła opinii publicznej odpowiedniego dostępu do informacji.
Najważniejsze kontrakty zawarto z siedmioma producentami szczepionek, chodzi między innymi o firmę Pfizer , AstraZeneca i Moderna.
KE może wciąż odwołać się od tego orzeczenia do TSUE.
Sprawa ma związek ze skargami złożonymi przez europosłów oraz osoby fizyczne na ograniczenie dostępu do umów zawartych przez Unię Europejską z firmami farmaceutycznymi na zakup szczepionek z lat 2020-2021.
Czytaj także: Grzesiowski straszy letnią falą koronawirusa. Będą również mandaty dla niezaszczepionych?
Głosowanie nad kandydaturą von der Leyen
Ursula von der Leyen regularnie podaje swoją reakcję na pandemię jako jedno z najważniejszych działań swojej komisji w pierwszej kadencji, w tym decyzję o realizacji wspólnych zakupów szczepionek przeciwko COVID-19 o wartości miliardów euro dla państw członkowskich UE.
W czwartek Parlament Europejski podejmie decyzję o wyborze Ursuli von der Leyen na przewodniczącą Komisji Europejskiej. Jej kandydaturę zarekomendowała Rada Europejska.
Źródło: dw.com, ft.com