Wielkimi krokami zbliża się program Pierwsze Mieszkanie. Katastrofalne wiadomości o Głównego Urzędu Statystycznego. Eksperci nie się przekonani do projektu
Według Głównego Urzędu Statystycznego w kwietniu rozpoczęto mniej nowych inwestycji niż w marcu. Tymczasem wielkimi krokami zbliża się program Pierwsze Mieszkanie.
- Główny Urząd Statystyczny poinformował o sytuacji na rynku mieszkaniowym oraz o zaplanowanych nowych inwestycjach.
- Wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński zapewniał o wprowadzaniu nowych przepisów dla deweloperów.
- Eksperci przekonują, że nowe regulacje mogą nie pomóc ciężkiej sytuacji na rynku.
- Zobacz także: Pożar magazynu w Nowej Hucie w Krakowie - 10 jednostek straży pożarnej na miejscu
Według Głównego Urzędu Statystycznego w kwietniu rozpoczęto o blisko 21 proc. mniej nowych inwestycji niż w marcu. Tymczasem wielkimi krokami zbliża się program Pierwsze Mieszkanie, który wprowadzi dwuprocentowy kredyt na własne lokum. Eksperci przekonują, że ceny nowych mieszkań nie będą maleć.
Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w kwietniu 2023 roku spadła o 28,1 procent rok do roku, a miesiąc do miesiąca spadła o 20,7 procent - poinformował Główny Urząd Statystyczny.
Wiceprezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich Konrad Płochocki zauważył, że nieciekawa sytuacja na rynku mieszkaniowym pogarsza się od dłuższego czasu.
Rok temu w kwietniu już widzieliśmy początek tego załamania się związanego z wojną. Dzisiaj głównymi czynnikami hamującymi nowe inwestycje jest obawa o wysoki koszt inwestycji, czyli rosnące koszty materiałów budowlanych, rosnące koszty pracy - wskazał Konrad Płochocki.
Wraz ze wzrostem rat kredytów hipotecznych spadał popyt na mieszkania. Wysokie raty dotykają nie tylko potencjalnych nabywców, ale także deweloperów chcących zaciągnąć kredyt inwestycyjny. Problemem jest także biurokracja.
Ministerstwo rozwoju podejmuje pewne rozwiązania
Wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński zapewnił niedawno, że resort pracuje nad skróceniem procedur, które umożliwiłyby deweloperom na zmniejszenie marż i obniżenie cen mieszkań.
Prowadzimy deregulację prawa budowlanego, prowadzimy nową ustawę o planowaniu przestrzennym, które przyspieszają procesy budowlane - zwraca uwagę Piotr Uściński.
Deweloperzy przewidują, że tegoroczne ceny nowych mieszkań będą wyższe o ponad 10 procent rdr. Ekonomista dr Krystian Mieszkała zaznacza, że ceny nowych mieszkań nie będą spadać.
Nie będzie można mówić o spadku ceny mieszkań. To, o ile mieszkania będą drożały, będzie zależało od dwóch czynników, czyli, po pierwsze, od kosztów budowy, a po drugie od popytu - wyjaśnił dr Krystian Mieszkała.
Ekonomista Paweł Dolskowski podkreślił, że wzrost zainteresowania będzie zależeć od atrakcyjności cen za mieszkania. Zaznaczył, że powinny one oscylować w granicach rozsądku.
Zachętą do kupna mieszkania ma być dla wielu osób rządowy program Pierwsze Mieszkanie. Wprowadza on oszczędzanie oraz dwuprocentowy kredyt na zakup pierwszego mieszkania.
Z niską stopą procentową, ze stałą stopą procentową przez pierwsze 10 lat tak, żeby każdy miał pewność, że to będzie bezpieczne dla jego rodziny, dla budżetu domowego - wytłumaczył wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński.
Z rozwiązania skorzystają osoby, które nie ukończyły 45 roku życia. Kredyt ma obowiązywać od 1 lipca i przysługiwać na zakup pierwszego mieszkania z rynku pierwotnego i wtórnego.
Źródło: radiomaryja.pl