Wspieraj wolne media

Wielki protest w Berlinie. Tysiące ciągników i rolników pod Bramą Brandenburską. Zjawiła się również polska delegacja

0
0
0
Protest rolników w Berlinie
Protest rolników w Berlinie / Fot. PAP/EPA/Filip Singer

W Berlinie w poniedziałek odbyła się wielka demonstracja niemieckich rolników, która zwieńczyła trwające od tygodnia protesty. Do stolicy Niemiec przyjechało dziesiątki tysięcy rolników i innych protestujących. Ponadto zjawiła się również polska grupa rolników.

W Berlinie w poniedziałek odbyła się wielka demonstracja niemieckich rolników, która zwieńczyła trwające od tygodnia protesty. Do stolicy Niemiec przyjechało dziesiątki tysięcy rolników i innych protestujących. Pod Bramą Brandenburską zaobserwowano tysiące ciągników z całego kraju. Na demonstrację zarejestrowano około 10 tys. uczestników. 

Szacuje się, że rano na ulicach Berlina było już trzy tysiące pojazdów uczestników, w tym wiele traktorów i ciężarówek. - Kolejne dwa tysiące ciągników i ciężarówek było w drodze - poinformowała szefowa berlińskiej policji Barbara Slowik.

Demonstracji rolników w Berlinie pilnowało około 1300 funkcjonariuszy policji.

 W Berlinie zjawiła się również grupa polskich rolników, którzy dołączyli do niemieckich oraz innych kolegów z europejskich krajów.

Czytaj więcej: Chile. Zakończono blokady dróg do największych złóż litu na świecie. Obietnia wizyty prezydenta

W Niemczech protesty rolników i nie tylko

W Niemczech ruszył ogólnokrajowy protest rolników. Już w grudniu sprzeciwiano się polityce rządu Olafa Scholza, który ograniczył rolnikom ulgi i zwolnienia podatkowe ze względu na konieczność ratowania niemieckiego budżetu. Protesty przyniosły pewne skutki, rząd oświadczył, że zrezygnuje z planowanych podwyżek podatków od pojazdów rolniczych, a ulgi podatkowe na olej napędowy dla rolników będą znoszone stopniowo, począwszy od tego roku.

Organizacje zrzeszające rolników nie są do końca zadowolone. Portal Deutsche Welle podał, że “według doniesień policji w poniedziałek rano doszło do poważnych utrudnień na autostradach w Niemczech”. Rolnicy zapowiedzieli protesty w Berlinie i wielu innych miastach. 

Europejscy rolnicy zmagają się także z napływem produktów rolnych z Ukrainy. Gospodarze mają manifestować czy też blokować drogi po stronie niemieckiej na granicy z Polską. 

Ponadto w Niemczech wyruszył w trasę w środę rano tylko co piąty pociąg dalekobieżny. Powodem jest strajk na tle warunków pracy, który potrwa do godz. 18 w piątek i spowoduje znaczne ograniczenia w ruchu kolejowym dalekobieżnym i regionalnym.

Jak potwierdziła rzecznik niemieckich kolei, w środę od rana ruch kolejowy odbywa się według awaryjnego rozkładu jazdy. W ruchu dalekobieżnym odwołanych jest prawie 80 proc. pociągów. Występują również zakłócenia w transporcie regionalnym.

Źródło: interia.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo