Wielkanoc 2024. Co to jest Oktawa Wielkanocna i jak ją świętować?
W czasie Liturgii Paschalnej Kościół Katolicki wybucha ogromną radością ze względu na triumf Życia nad Śmiercią w postaci Zmartwychwstania Pana Jezusa. Z tego powodu Kościół ustanowił Oktawę Wielkanocną. Zakończy ją dopiero Niedziela Miłosierdzia Bożego.
- W czasie Liturgii Paschalnej Kościół Katolicki wybucha ogromną radością ze względu na triumf Życia nad Śmiercią.
- Na pamiątkę Zmartwychwstania Pańskiego Kościół ustanowił Oktawę Wielkanocną.
- Zobacz jak świętować Oktawę Wielkanocną.
- Zobacz także: Intensywna aktywność rosyjskiego lotnictwa. Polska poderwała samoloty. "Była to kolejna noc podwyższonej gotowości polskich systemów"
W czasie Liturgii Paschalnej Kościół Katolicki wybucha ogromną radością ze względu na triumf Życia nad Śmiercią w postaci Zmartwychwstania Pana Jezusa. Z tego powodu Kościół ustanowił Oktawę Wielkanocną. Zakończy ją dopiero Niedziela Miłosierdzia Bożego. W trakcie trwania Oktawy Wielkanocnej każdy dzień ma rangę uroczystości i jest tak samo ważny, jak Niedziela Zmartwychwstania. Znosi też wszystkie inne święta, wspomnienia oraz posty.
Tradycja obchodzenia oktaw pojawiła się już na przełomie III i IV wieku. Jako pierwsza powstała Oktawa Zmartwychwstania Pańskiego. Był to czas, w którym katechumeni ochrzczeni podczas Liturgii Paschalnej przystępowali do tzw. mistagogii czyli wtajemniczenia chrześcijańskiego. Odbywali wtedy katechezy wprowadzające ich w chrześcijaństwo. Z czasem chętnych do przyjęcia chrztu było tak wielu, że wyznaczono kolejny czas oktawy po Zesłaniu Ducha Świętego.
Liturgia wszystkich dni oktawy powinna być sprawowana szczególnie uroczyście. Powtarzalność czytań i modlitw uzmysławia nam inną rachubę czasu. Po reformie Piusa XII, kontynuowanej także Jana XXIII, do dzisiaj przetrwały jedynie dwie oktawy: Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy.
Czytaj więcej: W Gnieźnie upamiętnią kolejną rocznicę śmierci Jana Pawła II
Wielkanoc 2024. Jak świętować Oktawę Wielkanocną?
O tym, jak ważny jest to czas mówi choćby sytuacja z 2018 roku, gdy uroczystość Zwiastowania Pańskiego przeniesiono na poniedziałek po Niedzieli Miłosierdzia Bożego. Najpierw ustąpiła ona pierwszeństwa Niedzieli Palmowej, później Wielkiemu Tygodniowi, Triduum Paschalnemu, aż w końcu Oktawie Wielkanocnej.
W czasie Oktawy Wielkanocnej poza niedzielami nie ma obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej, ale Kościół zachęca, aby przede wszystkim za pomocą Eucharystii podkreślić uroczysty charakter tych dni. Każdego dnia usłyszymy na nich fragmenty Ewangelii, które opowiadają o spotkaniach jakie Jezus odbywał z uczniami po swoim zmartwychwstaniu.
W najbliższy piątek nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
Źródło: deon.pl, warszawa.saletyni.pl