Wspieraj wolne media

Premiera filmu dokumentalnego "Wiara '44". Reżyser Korek Bojanowski opowiedział o życiu religijnym w czasie Powstania Warszawskiego [WIDEO]

1
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Youtube

W czwartek 27 lipca w Warszawie miała miejsce premiera filmu dokumentalnego "Wiara '44", który został wyreżyserowany przez Korka Bojanowskiego. Film opowiada o życiu religijnym w czasie Powstania Warszawskiego oraz o posłudze kapłanów w czasie walk.

W czwartek 27 lipca w Warszawie miała miejsce premiera filmu dokumentalnego "Wiara '44", który został wyreżyserowany przez Korka Bojanowskiego. Produkcja opowiada o posłudze kapłańskiej pełnionej wśród powstańców warszawskich i ludności cywilnej przez około 150 księży. W czasie walk, odprawiali oni nabożeństwa na warszawskich podwórkach, ocalałych kościołach, w piwnicach i szpitalach. Ponadto udzielali oni ślubów i chrztów, organizowali pogrzeby oraz udzielali absolucji (rozgrzeszenia) zbiorowej walczącym żołnierzom. Czterdziestu z nich zginęło lub zostało zamordowanych.

Film opowiada między innymi o beatyfikowanych przez papieża Jana Pawła II kapłanach - błogosławionym Michale Czartoryskim i Tadeuszu Burzyńskim - uznanych za męczenników za wiarę. 

Pełna poświęcenia posługa duszpasterska miała szczególne znaczenie w walczącej Warszawie. Prowadzona niejednokrotnie pod gradem kul, niosła pociechę, wsparcie duchowe, pomagała zwalczać zwątpienie. Ważnym jej elementem było także krzepienie serc, podnoszenie na duchu ludności i wojska. Starano się podkreślać, że obok broni materialnej potrzebna jest również broń duchowa - podają autorzy dokumentu.

W wyprodukowanym przez Biuro Edukacji Narodowej IPN filmie wykorzystano materiały notacyjne zgromadzone w Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego oraz archiwalne fotografie i nagrania.

Czytaj więcej: Niemiecki obóz zagłady dla polskich dzieci. Trwają poszukiwania na terenie cmentarza św. Wojciecha w Łodzi. Prace badawcze prowadzi Instytut Pamięci Narodowej

Jak wyglądało życie religijne w czasie Powstania Warszawskiego

Reżyser filmu w krótkiej wypowiedzi dla mediów przyznał, że temat Powstania Warszawskiego zawsze był obecny dla niego i całej jego rodziny. Podkreślił, że jego zadaniem było pokazać poświęcenie duchownych w czasie walk.

Prace nad filmem zacząłem od przebrnięcia przez Archiwum Historii Mówionej w którym wiele relacji opowiada o życiu religijnym. Bez tych relacji niemożliwe byłoby stworzenie tego filmu. Chciałem pokazać zarówno poświęcenie duchownych wspierających powstańców i ludność cywilną jak i to, co działo się w kościołach i bazylikach Warszawy - opowiadał reżyser Korek Bojanowski.

Dodał, że świątynie były szczególnym celem niemieckich ataków. Jego zdaniem decydowała o tym ich symboliczna wymowa w walczącym mieście, a także szczególne skupienie się na ich obronie przez powstańców.

Natomiast Marcelina Koprowska autorka książki "Życie religijne podczas Powstania Warszawskiego" zauważyła, że przedwojenna Warszawa była miastem w znacznym stopniu zlaicyzowanym, a głębokie odrodzenie życia religijnego nastąpiło w warunkach ekstremalnego zagrożenia życia w czasie oblężenia miasta w 1939 r., okupacji oraz Powstania Warszawskiego.

Zaznaczyła także, że także część Niemców wziętych do niewoli i przebywających w szpitalach powstańczych powracała do życia duchowego, między innymi przyjmując komunię z rąk polskich kapłanów.

Jest wiele wspomnień o Niemcach, którzy widząc świadectwo kapłanów, lekarzy i sanitariuszek zmieniali swój stosunek do Polaków, których uważali za bandytów. Zdarzały się nawrócenia i powrotu sakramentów - podkreśliła Marcelina Koprowska.

Źródło: dzieje.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
1
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo