Ważne zmiany dla wyborców zamieszkałych za granicą. "Uzasadnienie do zmiany miało jedno zdanie"
Wyborcy stale zamieszkali poza Polską, którzy chcieliby jednak w wyborach zagłosować na terenie naszego kraju, muszą upewnić się, że mają ważny dowód osobisty. Dotychczas mogli dopisać się do spisu wyborców w oparciu także o paszport, ale taka możliwość została zlikwidowana przy jednej z niedawnych nowelizacji.
Nowelizacja ma za zadanie zamknąć furtkę do nadużyć wyborczych.
W uzasadnieniu do projektu ustawy czytamy, że uchylenie tego paragrafu ma na celu uniemożliwienie obywatelom polskim zamieszkującym stale za granicą oddania głosu w dowolnej komisji w kraju w dniu wyborów. Mowa o sytuacjach, gdy potencjalny wyborca oddałby jeden głos w swoim kraju zamieszkania (gdzie jest dopisany do spisu), a następnie drugi w Polsce na podstawie samego paszportu - wskazuje jeden z internautów.
W uzasadnieniu do projektu ustawy czytamy, że uchylenie tego paragrafu ma na celu uniemożliwienie obywatelom polskim zamieszkującym stale za granicą oddania głosu w dowolnej komisji w kraju w dniu wyborów. Mowa o sytuacjach, gdy potencjalny wyborca oddałby jeden głos w swoim… — 𝕸𝖔𝖗𝖌𝖊𝖓𝖘𝖙𝖊𝖗𝖓 (@Morgenstern616) August 29, 2023
Warto zaznaczyć, że zmiana nie dotyczy osób, które zamierzają głosować w lokalach wyborczych poza granicami Polski. W takim wypadku nadal będą mogły zrobić to korzystając także z paszportu.
Jak informuje PKW, w tym drugim przypadku, wyborca "w celu wzięcia udziału w głosowaniu powinien złożyć właściwemu konsulowi wniosek o ujęcie w spisie wyborców w obwodzie głosowania utworzonym za granicą".
Wniosek należy złożyć najpóźniej w 5. dniu przed dniem wyborów, tj. do dnia 10 października 2023 r. w postaci papierowej z własnoręcznym podpisem lub przy użyciu usługi elektronicznej udostępnionej przez ministra właściwego do spraw zagranicznych (e-wybory) albo na adres poczty elektronicznej konsula jako odwzorowanie cyfrowe wniosku opatrzonego własnoręcznym podpisem (skan) - poinformowano.
Źródło: Twitter/X, PKW