Watykan ostro o działaniach Izraela: "Atak na Izrael był nieludzki, ale uzasadniona obrona niech nie uderza w ludność cywilną"
Media Watykanu przekazały, że priorytetem jest uwolnienie uprowadzonych z Izraela zakładników, a Stolica Apostolska pozostaje gotowa na niezbędne mediacje.
- W zeszłą sobotę Hamas zaatakował ludność cywilną oraz izraelskie posterunki wojskowe.
- W odwecie, Izrael przeprowadził naloty rakietowe na budynki mieszkalne w Strefie Gazy.
- Sekretarz stanu Watykanu kard. Pietro Parolin wzywa Izrael do przestrzegania międzynarodowego prawa.
- Zobacz także: Niemiecki terror okupacyjny w Polsce. Na celowniku akcji informacyjnej Francja i Niemcy
Stolica Apostolska jest gotowa na każdą potrzebną mediację. Kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu, sześć dni po ataku terrorystycznym na Izrael, określa napaść dokonaną w ostatnią sobotę jako nieludzki i przywołuje apel Papieża Franciszka o uwolnienie wszystkich zakładników znajdujących się w rękach Hamasu.
W opublikowanym w piątek wywiadzie Kard. Parolin wzywa do proporcjonalności w uzasadnionej obronie Izraela, wyrażając troskę o cywilne ofiary bombardowań Strefy Gazy i powtarza, że pomimo tego, co się dzieje, dla prawdziwie sprawiedliwego pokoju musimy dojść do rozwiązania dwupaństwowego, które pozwoliłoby Palestyńczykom i Izraelczykom żyć obok siebie, w pokoju i bezpieczeństwie.
Sekretarz stanu Watykanu krytykuje Izrael
Kardynał w trakcie wywiadu zwrócił uwagę na to, że Hamas zaatakował podczas żydowskiego święta, co nazwał nieludzkim czynem. Ponadto zauważył, że Palestyńczycy mają prawo do obrony, lecz nie może ona opierać się na terrorystycznych działaniach.
Atak terrorystyczny dokonany przez Hamas i inne ugrupowania wojskowe w zeszłą sobotę przeciw tysiącom Izraelitów, którzy przygotowywali się do świętowania dnia Simchat Torah, na zakończenie tygodnia święta Sukkot, jest nieludzki. Stolica Apostolska wyraża całkowite i stanowcze potępienie. Jesteśmy także zatroskani o mężczyzn, kobiety, dzieci i starców zatrzymanych jako zakładnicy w Gazie. Wyrażamy naszą bliskość względem poszkodowanych rodzin, które w przeważającej większości są żydowskie, modlimy się za nie, za wszystkich, którzy są jeszcze w szoku, za rannych. Trzeba koniecznie odzyskać zmysł rozumowania, porzucić ślepą logikę nienawiści i odrzucić przemoc jako rozwiązanie. Napadnięci mają prawo do obrony, ale także i należąca się prawem obrona musi przestrzegać wymogu proporcjonalności. Nie wiem, jaka może istnieć przestrzeń dla dialogu między Izraelem a wojskiem Hamasu, ale gdyby była i mamy nadzieję, że jest, trzeba by od razu go podjąć i to bezzwłocznie. A to dlatego, by uniknąć dalszego rozlewu krwi, jak dzieje się to w Gazie, gdzie z powodu ataków wojska izraelskiego jest wiele niewinnych ofiar cywilnych - powiedział kard. Pietro Parolin.
Podkreślił również, że Izrael pomimo otrzymanych strat w ludności cywilnej nie może dopuszczać się zbrodni na zwykłych mieszkańcach Strefy Gazy.
Wydaje mi się, że największą możliwą sprawiedliwością w Ziemi Świętej jest utworzenie dwóch państw, co pozwoliłoby Palestyńczykom i Izraelczykom żyć obok siebie w pokoju i bezpieczeństwie, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom większej ich części. To rozwiązanie, które jest przewidziane przez wspólnotę międzynarodową, wydało się ostatnio niektórym, zarówno z jednej jak i drugiej strony, niemożliwe już do zrealizowania. Dla innych nie wchodziło to nigdy w rachubę. Stolica Apostolska myśli zdecydowanie inaczej i nadal to popiera. Teraz jednak, co jest słuszne? Słuszne jest natychmiastowe zwrócenie zakładników, nawet tych przetrzymywanych przez Hamas od czasu poprzednich konfliktów: w tym sensie zdecydowanie ponawiam żywy apel wystosowany i powtórzony przez Ojca Świętego Franciszka w ostatnich dniach. To słuszne, że w uzasadnionej obronie Izrael nie powinien narażać palestyńskich cywilów mieszkających w Strefie Gazy. Jest rzeczą słuszną, wręcz niezbędną, by w tym konflikcie – jak w każdym innym – w pełni przestrzegano prawa humanitarnego - podkreślił sekretarz stanu Watykanu.
Źródło: dorzeczy.pl, vaticannews.va