Wspieraj wolne media

Walka o religię w szkołach. MEN chce ograniczenia liczby godzin katechezy

2
0
2
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/Leszek Szymański

Organizacje prorodzinne na czele z Ordo Iuris domagają się od władz resortu edukacji rezygnacji z planów uderzających w lekcje religii. Ruszyła zbiórka podpisów pod petycją.

  • MEN chce nie tylko ograniczenia liczby godzin lekcji religii w szkole, ale również przeniesienia tych zajęć na pierwszą lub ostatnią godzinę lekcyjną, organizacji katechezy w łączonych grupach międzyklasowych czy rezygnacji z wliczania ocen z religii do średniej.
  • Instytut Ordo Iuris, Centrum Życia i Rodziny oraz Stowarzyszenie Katechetów Świeckich przygotowały petycję do ministerstwa, w której wzywają do wycofania się z planowanych zmian.
  • W petycji możemy przeczytać m.in., że “religia jest jedynym przedmiotem szkolnym wymienionym wprost w Konstytucji RP.
  • Zobacz także: Polski rząd nie będzie walczył o reparacje wojenne od Niemiec? Mocne słowa Premiera. Tusk: "Reparacje z punktu widzenia Niemiec są zamknięte"

Przeciwko rewolucyjnym zmianom w systemie edukacji i podstawie programowej, które chce wprowadzić resort edukacji, sprzeciwia się wielu rodziców i wychowawców, a także organizacje prorodzinne. 

Walka o religię w szkołach

MEN chce nie tylko ograniczenia liczby godzin lekcji religii w szkole, ale również przeniesienia tych zajęć na pierwszą lub ostatnią godzinę lekcyjną, organizacji katechezy w łączonych grupach międzyklasowych czy rezygnacji z wliczania ocen z religii do średniej.

Instytut Ordo Iuris, Centrum Życia i Rodziny oraz Stowarzyszenie Katechetów Świeckich przygotowały petycję do ministerstwa, w której wzywają do wycofania się z planowanych zmian.

W petycji możemy przeczytać, że “religia jest jedynym przedmiotem szkolnym wymienionym wprost w Konstytucji RP. W art. 53”. Wezwano również minister Barbarę Nowacką do zaprzestania dyskryminacyjnych działań wobec dzieci i młodzieży, uczestniczącej w lekcjach religii oraz wobec tysięcy nauczycieli religii, którym grozi od września utrata pracy.

Czytaj także: W Poznaniu odbył się nielegalny marsz LGBT? Młodzież Wszechpolska złożyła zawiadomienie

Wezwanie do dialogu

Jednocześnie organizatorzy petycji wzywają władze oświatowe do podjęcia autentycznego społecznego dialogu w celu wypracowania konsensusu w kwestii wychowania dzieci i młodzieży do wyższych wartości w ramach religii i etyki szkolnej.

Jeżeli władze nie wykażą dobrej woli w tej sprawie, pokażą tym samym, że wcale nie zależy im na zadbaniu o wychowawczą rolę szkoły, ale jedynie na walce z katolicyzmem, przy okazji uderzając w nauczanie religii przez inne wyznania chrześcijańskie, a rykoszetem niszcząc również etykę szkolną, o którą paradoksalnie w latach 90. skutecznie upominały się środowiska lewicowe - podkreślił Dariusz Kwiecień z zarządu SKŚ.

Petycję można podpisywać na stronie religiazostajewszkole.pl.

 

Źródło: ordoiuris.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
2
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo