Polacy zrzeszeni w polonijnych organizacjach: Zmiany w edukacji to zerwanie więzi Macierzy z Polonią
Zmiany podstawy programowej proponowane przez MEN kwestionują samą istotę pobierania nauki w polskich szkołach prawie 3 milionów polonijnych dzieci w wieku szkolnym - piszą w apelu do prezydenta Andrzeja Dudy Polacy mieszkający za granicą.
- Polonia zwraca uwagę, że jej największy niepokój budzi “polityka rządu w zakresie pozatraktatowego bezprawnego podporządkowania polskiej oświaty niepolskim, zewnętrznym instytucjom i agendom w ramach europejskiego obszaru edukacji oraz dostosowanie polskiego systemu oświaty do szkodliwych, antypolskich projektów UE”.
- Polacy mieszkający za granicą zaznaczają, że to naruszenie wielu norm Konstytucji, suwerenności oraz bezpieczeństwa Polski.
- Polonia zwraca uwagę, że “polska oferta oświatowa w porównaniu do ofert innych państw za granicą jest absolutnie niewystarczająca”, natomiast “obecna antyreforma wdrażana przez MEN pogłębi tę przepaść”.
- Zobacz także: Pierwsze w Polsce Centrum Wsparcia i Edukacji Pacjenta z Niewydolnością Serca. W Polsce na niewydolność serca cierpi ponad milion osób. Lekarze zachęcają do częstych badań
Przeciwko rewolucyjnym zmianom w systemie edukacji i podstawie programowej, które chce wprowadzić resort edukacji, sprzeciwia się wielu rodziców i wychowawców, a także organizacje prorodzinne.
Z apelem do prezydenta ws. zatrzymania szkodliwej reformy edukacji zwrócili się również Polacy mieszkający za granicą.
"Zmiany w edukacji to zerwanie więzi Macierzy z Polonią"
Zwracamy się do Pana z apelem o uznanie zmian w podstawie programowej polskich szkół za granicą, podobnie jak szkół w Polsce, które forsuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, za istotne naruszenie podstawowych interesów Rzeczypospolitej Polskiej i próbę zerwania tradycyjnej więzi Macierzy z 20-milionową Polonią, oraz prosimy o zapobieżenie tym procesom - czytamy w apelu.
Polonia zwraca uwagę, że jej największy niepokój budzi “polityka rządu w zakresie pozatraktatowego bezprawnego podporządkowania polskiej oświaty niepolskim, zewnętrznym instytucjom i agendom w ramach europejskiego obszaru edukacji oraz dostosowanie polskiego systemu oświaty do szkodliwych, antypolskich projektów UE”.
Polacy mieszkający za granicą zaznaczają, że to naruszenie wielu norm Konstytucji, suwerenności oraz bezpieczeństwa Polski.
Z perspektywy Polaków mieszkających za granicą, wprowadzane obecnie zmiany podstawy programowej kwestionują samą istotę pobierania nauki w polskich szkołach prawie 3 milionów polonijnych dzieci w wieku szkolnym. Skoro program nauczania miałby zostać pozbawiony polskich elementów tożsamościowych i patriotycznych, co projektuje MEN, to jaki argument będzie przemawiać za wysiłkiem kształcenia się uczniów w czasie wolnym, czyli w systemie polskich szkół sobotnich poza granicami Polski? - czytamy w apelu do prezydenta Dudy.
Czytaj także: Lubnauer: Obecna zmiana w szkołach to kosmetyka. Reforma dopiero nadejdzie
Decyzja MEN "pogłębi przepaść"
Polonia zwraca uwagę, że “polska oferta oświatowa w porównaniu do ofert innych państw za granicą jest absolutnie niewystarczająca”, natomiast “obecna antyreforma wdrażana przez MEN pogłębi tę przepaść”.
Zgodnie z naszą najlepszą wiedzą – za granicą, nawet w największych skupiskach Polonii funkcjonują wyłącznie polskie szkoły sobotnie [chlubnym wyjątkiem jest szkoła w Atenach], nie ma ani jednej całotygodniowej polskiej szkoły immersyjnej, tzn. szkoły z polskim językiem wykładowym obok lokalnego języka wykładowego, jak również ani jednej szkoły polskiej oferującej oficjalne świadectwa C2 - zaznaczają Polacy mieszkający za granicą.
Jednocześnie zwracają uwagę, że systematycznie rośnie liczba szkół promujących inne kultury.
Polonia dodaje, że polska polityka oświatowa powinna prowadzić do podniesienia poziomu wykształcenia uczniów – zarówno w kraju, jak i za jego granicami – oraz zachowania suwerenności polskiej edukacji.
Biorąc powyższe pod uwagę, apelujemy do Pana Prezydenta o objęcie szczególną ochroną oświaty narodowej – w Ojczyźnie i poza granicami Polski – oraz o podjęcie zdecydowanych kroków w tym kierunku - czytamy.
Apel podpisali Polacy zrzeszeni w polonijnych organizacjach – sygnatariusze Koalicji na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły.
Źródło: tysol.pl