W zeszłym tygodniu Sejm przyjął kontrowersyjną ustawę. Wyegzekwowano w ten sposób unijną dyrektywę. Sygnalista - kto to jest?
W zeszłym tygodniu Sejm przyjął większością głosów - 235 głosów za, 191 głosów przeciw oraz 2 wstrzymanych głosów, rządowy projekt w sprawie sygnalistów. Polskie władze chcą w ten sposób wyegzekwować w Polsce unijną dyrektywę w tej sprawie.
- W zeszłym tygodniu Sejm przyjął większością głosów rządowy projekt w sprawie sygnalistów.
- Polskie władze chcą w ten sposób wyegzekwować w Polsce unijną dyrektywę.
- Zobacz kto to jest sygnalista i dlaczego budzi kontrowersje.
- Zobacz także: Incydent z udziałem polskiego samolotu MiG-29. Z myśliwca wypadł zbiornik paliwa. Jest komentarz Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych
W zeszłym tygodniu Sejm przyjął większością głosów - 235 głosów za, 191 głosów przeciw oraz 2 wstrzymanych głosów, rządowy projekt w sprawie sygnalistów. Polskie władze chcą w ten sposób wyegzekwować w Polsce unijną dyrektywę w tej sprawie.
projekt dotyczy wdrożenia dyrektywy PE i Rady, której celem jest poprawa egzekwowania prawa i polityk UE w określonych dziedzinach przez ustanowienie wspólnych minimalnych norm zapewniających odpowiedni poziom ochrony osób zgłaszających naruszenie prawa - SYGNALIŚCI, któż to - poinformował Marek Woch z Bezpartyjnych Samorządowców.
.projekt dotyczy wdrożenia dyrektywy #PE i Rady, której celem jest poprawa egzekwowania prawa i polityk UE w określonych dziedzinach przez ustanowienie wspólnych minimalnych norm zapewniających odpowiedni poziom ochrony osób zgłaszających naruszenie prawa - SYGNALIŚCI, któż to🤔 pic.twitter.com/nTuPfreG6l — dr n pr. Marek Woch (@MarekWoch2) May 28, 2024
Czytaj więcej: Prezydent Bełchatowa zaproponował obniżenie sobie zarobków. Część radnych była przeciwna
Sygnalista - kto to jest?
Sygnalista to osoba, która kierując się dobrem wszystkich zatrudnionych oraz samej organizacji, zgłasza odpowiednim organom wszelkie nieprawidłowości w firmie wynikające z nieprzestrzegania praw Unii Europejskiej. Wykryte nieetyczne lub niezgodne z prawem działania raportuje:
- do organów wewnętrznych – czyli zespołów lub osób funkcjonujących w danej firmie i zajmujących się dbaniem o przestrzeganie prawa, obsługą skarg etc.; na przykład do zarządu, swojego przełożonego czy działu compliance,
- do organów zewnętrznych – a więc zespołów bądź instytucji spoza danej firmy, które są odpowiedzialne za pilnowanie przestrzegania prawa; np. do Państwowej Inspekcji Pracy czy organów ścigania,
- do opinii publicznej – czyli ujawnia nieprawidłowości w taki sposób, by informacje o nich dotarły do jak największej liczby osób z i spoza firmy; na przykład zgłaszając się do telewizyjnego programu interwencji dziennikarskich czy opisuje sytuację w internecie.
Bardzo ważne jest zatem to, by każda osoba w organizacji miała świadomość tego, że sygnaliści w firmie są niezwykle potrzebni. Działają w imieniu wspólnego dobra całej firmy, nie tylko chroniąc prawa pracownicze i inne unijne, zatem dbając np. o dobre traktowanie zatrudnionych, ale też często zabezpieczając organizację przed nałożeniem na firmę bardzo dotkliwych kar związanych z długotrwałym nieprzestrzeganiem prawa - czytamy na stronie "tomhrm.pl".
Źródło: tvmn.pl, x.com