Wspieraj wolne media

W Warszawie poświęcono cerkiew Hagia Sophia. Duda: Życzę, aby stała się ośrodkiem życia duchowego Warszawy i Polski

1
1
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Facebook/agiasophia.waw.pl

W Warszawie 14 maja odbyła się ceremonia poświęcenia cerkwi Hagia Sophia. To szczególne wydarzenie miało miejsce po niemal ośmiu latach od symbolicznego wmurowania kamienia węgielnego pod budowę tej świątyni.

Cerkiew pw. św. Sofii Mądrości Bożej (Hagia Sophia) znajduje się przy ul. Puławskiej w Warszawie. Uroczystości jej poświęcenia przewodniczył zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego metropolita Sawa w asyście innych cerkiewnych hierarchów i duchowieństwa z wielu parafii. 

Starania Kościoła prawosławnego w Polsce o możliwość budowy nowej świątyni w Warszawie trwały wiele lat. Teren pod tę inwestycję został kupiony za odszkodowanie za teren przy ul. Wolskiej w Warszawie, który po wojnie nie wrócił do Cerkwi.

W 2020 r. odbyło się “małe poświęcenie”

20 września 2020 roku po kilku latach budowy zdecydowano się na tzw. małe poświęcenie cerkwi, po którym możliwe już było odprawianie tam nabożeństw. Cały czas trwały tam jednak prace wykończeniowe.

W niedzielę 14 maja odbyło się tzw. wielkie poświęcenie nowej stołecznej świątyni prawosławnej, wieńczące całą inwestycję. Na okolicznościową liturgię przybyły tłumy wiernych z całej Polski, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, Kościoła katolickiego i Polskiej Rady Ekumenicznej, korpus dyplomatyczny m.in. z Grecji i Cypru.

Czytaj także: Akt wandalizmu w Łaskarzewie. Oburzony mieszkaniec prosi lokalną społeczność o nagłośnienie sprawy. Policja podjęła próbę odnalezienia przestępców

Duda: Wspaniały symbol chrześcijaństwa

Prezydent Andrzej Duda wystosował list do uczestników uroczystości, w którym przypomniał, że stołeczna cerkiew wprost nawiązuje do Hagii Sophii w Konstantynopolu będącej “wspaniałym symbolem chrześcijaństwa i dowodem potęgi cywilizacji chrześcijańskiej”.

Życzył, aby cerkiew Hagia Sophia stała się “ważnym ośrodkiem życia duchowego Warszawy i Polski, przyciągającym pielgrzymów i zachwycającym blaskiem prawosławnej kultury”. 

Hagia Sophia jest trzecią prawosławną świątynią w Warszawie. Dwie zostały wybudowane jeszcze w czasach zaboru rosyjskiego i są to: sobór metropolitalny św. Marii Magdaleny na Pradze wzniesiony w II poł. XIX w. i cerkiew św. Jana Klimaka na Woli, wzniesiona w 1905 r. 

Projekt jest wzorowany na słynnej konstantynopolskiej świątyni Hagia Sophia. Kamień węgielny pod budowę został poświęcony 5 grudnia 2015 roku.

Źródło: warszawa.naszemiasto.pl, twitter

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
1
1
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo