Wspieraj wolne media

W Warszawie 11 lipca odbędzie się konferencja “Wołyń Bez Mitów”. Wydarzenie jest połączone z premierą książki

11
0
3
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Twitter/Stowarzyszenie "Wspólnota i Pamięć"

We wtorek 11 lipca w Warszawie odbędzie się wydarzenie "Wołyń bez mitów. Konferencja w 80. rocznicę kulminacji ludobójstwa na Kresach". Wstęp jest wolny.

Stowarzyszenie “Wspólnota i Pamięć” oraz Wydawnictwo Capital we wtorek 11 lipca organizuje konferencję “Wołyń Bez Mitów”. Wydarzenie odbędzie się o godz. 18:00 w Domu Dziennikarza przy ul. Foksal 3/5 w Warszawie.

W programie są, jak czytamy na stronie wydarzenia na Facebooku, wystąpienia i debata z udziałem świadków ludobójstwa, wybitnych historyków i znanych publicystów. Wydarzenie jest połączone z premierą książki “Wołyń bez mitów. Kulisy ukraińskiego ludobójstwa na Polakach”.

Premiera książki o Wołyniu 

Jest to cykl wywiadów Pawła Zdziarskiego ze świadkami ludobójstwa na Kresach oraz wybitnymi historykami i publicystami, przeprowadzonych z okazji 80. rocznicy “krwawej niedzieli”- poinformowali w mediach społecznościowych organizatorzy.

W publikacji znajdziemy świadectwa ocalałych z ludobójstwa, jak również rozmowy z członkami Rodzin Kresowych i zasłużonymi działaczami: kapelanem Kresowian ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim oraz wiceprezesem SUOZUN dr. Michałem Siekierką. Swoją wiedzą i doświadczeniem podzielą się także eksperci - badacze ludobójstwa: Ewa Siemaszko i dr Leon Popek z IPN. Następne rozdziały to wywiady z historykami i politologami: Leszkiem Żebrowskim, dr. Leszkiem Pietrzakiem, dr. Krzysztofem Kawęckim oraz Ireneuszem Lisiakiem, którzy nakreślą tematykę ludobójstwa i Kresów Wschodnich w szerszym kontekście polityczno-historycznym. 

Książkę dopełnia spojrzenie czołowych nazwisk polskiej publicystyki: Witolda Gadowskiego, Pawła Lisickiego, Stanisława Michalkiewicza i Łukasza Warzechy. 

Czytaj także: Morawiecki pojawił się na Ukrainie. Wkopał krzyż poświęcony ofiarom rzezi wołyńskiej

Rzeź wołyńska 

W latach 1939-1943 dochodziło do mordów na polskiej ludności cywilnej zamieszkującej tereny Wołynia i Małopolski Wschodniej. To latem 1943 r. Ukraińska Powstańcza Armia oraz okoliczni mieszkańcy narodowości ukraińskiej dokonali okrutnej rzezi m.in. ćwiartując siekierami małe dzieci, czy kobiety w ciąży. 

Według najnowszych badań historyków z rąk ukraińskich nacjonalistów zginęło ok. 100 tys. Polaków, a ponad 300 tys. musiało ratować się ucieczką ze swoich domów na zachodnie tereny dzisiejszej Polski.

Ofiarami ukraińskich nacjonalistycznych ugrupowań OUN/UPA w ramach “oczyszczania Ukrainy z obcego elementu” byli również obywatele II Rzeczypospolitej narodowości żydowskiej, czeskiej, węgierskiej, niemieckiej, rosyjskiej oraz sami Ukraińcy, nierzadko sprzeciwiający się ludobójczej ideologii lub ratujący sąsiadów i krewnych.

Źródło: Facebook, pch24.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
11
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo