Wspieraj wolne media

Rozpoczęły się obchody 80. rocznicy ludobójstwa na Wołyniu. Zostanie podpisane orędzie "Przebaczenia i pojednania" w Warszawie

3
0
1
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Wikimedia Commons/Alina i Ireneusz Skrzypczakowie, CC BY-SA 3.0

W Polsce i na Ukrainie rozpoczęły się kościelne obchody 80. rocznicy rzezi wołyńskiej. W czasie nabożeństwa w Warszawie zostanie ogłoszone, po polsku i ukraińsku, orędzie "Przebaczenia i pojednania".

Rzecznik PiS Rafał Bochenek poinformował, że trwają przygotowania do obchodów rzezi wołyńskiej, planowane są uroczystości w Warszawie.

Chcemy uczcić pamięć Polaków, którzy zginęli w krwawą niedzielę, w całej rzezi wołyńskiej. (...) Można powiedzieć, że od lat jest to niezagojona rana w stosunkach polsko-ukraińskich - powiedział.

Zaznaczył, że od strony ukraińskiej “oczekiwalibyśmy prawdy i nazywania rzeczy po imieniu”.

Uroczystości w Polsce i na Ukrainie

W piątek rozpoczną się kościelne obchody 80. rocznicy ludobójstwa na Wołyniu. Księża biskupi z Polski i Ukrainy wzywają do pojednania i przebaczenia.

Obchody upamiętniające zbrodnię wołyńską rozpoczęło w piątek o godz. 11.00 polsko-ukraińskie nabożeństwo w warszawskiej bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie. W czasie tego nabożeństwa zostanie ogłoszone, po polsku i ukraińsku, orędzie “Przebaczenia i pojednania”. 

Pielgrzymka “Przebaczenia i pojednania” na Wołyń

Po uroczystości w Warszawie zwierzchnik UKGK Światosław Szewczuk oraz przewodniczący episkopatów Polski i Ukrainy abp Stanisław Gądecki oraz bp Witalij Skomarowski udadzą się w pielgrzymkę “Przebaczenia i pojednania” na Wołyń. 

W Parośli Pierwszej koło Włodzimierza, w obwodzie rówieńskim, 8 lipca abp Gądecki o godz. 11.00 (10.00 czasu polskiego) będzie przewodniczył Mszy św. polowej i wygłosi homilię. 

Do Sejmu wpłynął projekt uchwały upamiętniającej ofiary Rzezi Wołyńskiej

We wtorek do Sejmu wpłynął projekt uchwały upamiętniającej ofiary Rzezi Wołyńskiej. Przypomina ona skalę zbrodni dokonanych na Polakach przez oddziały OUN i UPA wspierane przez ukraińską ludność. W większości ofiarami była ludność wiejska, a konkretnie kobiety, dzieci i osoby starsze.

Mamy obowiązek upominać się o ekshumację wszystkich grobów osób wówczas pomordowanych. To się dotychczas nie stało i o to w tej uchwale prosimy. W uchwale zawarliśmy również słowa o pojednaniu polsko-ukraińskim, o konieczności dążenia do pojednania - powiedział poseł Bartłomiej Wróblewski, autor uchwały.

Projekt uchwały nawiązuje do zbrodniczej napaści Rosji na Ukrainę. Wróblewski zaznaczył, że rosyjska agresja “uświadamia nam jeszcze bardziej, że przemoc nigdy nie może być sposobem rozwiązywania spraw między sąsiadami”. 

Czytaj także: Obchody 80. rocznicy ukraińskiego ludobójstwa na Wołyniu w Nowogardzie. Organizatorzy zapraszają na mszę świętą oraz historyczny wykład. Poznaj gości specjalnych wydarzenia

Morawiecki oddał hołd pomordowanym na Wołyniu 

Szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki przybył na Ukrainę wczesnym rankiem w związku z przypadającą 11 lipca 80. rocznicą rzezi wołyńskiej. Premier oddał hołd pamięci ofiarom Rzezi Wołyńskiej w nieistniejącej wsi Ostrówki, której mieszkańcy wymordowani zostali przez oddziały UPA .

Źródło: ekai.pl, radiomaryja.pl, tvp.info

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
3
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo