Wizyta ministra obrony w Stanach Zjednoczonych. Co z wyrzutniami HIMARS i helikopterami Apache dla Polski? Błaszczak: "Uzyskaliśmy zapewnienie"
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w czwartek przybył do Stanów Zjednoczonych. Na miejscu spotkał się z przedstawicielami amerykańskich firm zbrojeniowych. Wicepremier osiągnąć kilka założeń wizyty, które wkrótce mają zostać wdrożone w życie.
- W czwartek do Stanów Zjednoczonych poleciał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, gdzie na miejscu spotkał się z przedstawicielami firm zbrojeniowych.
- Wicepremier spotkał się również z sekretarzem obrony Lloydem Austinem, aby omówić pilne kwestie związane z dostarczeniem sprzętu wojskowego.
- Błaszczak wyjaśnił podczas konferencji prasowej, co udało mu się do tej pory ustalić z amerykańskimi władzami ws. wyrzutni HIMARS i helikopterów Apache.
- Zobacz także: Wyrzutnie HIMARS na Ukrainie. Jak bardzo są skuteczne? Niepokojące doniesienia mediów o przeciwdziałaniu Rosjan
W czwartek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak rozpoczął wizytę w Stanach Zjednoczonych, gdzie spotkał się m.in. z przedstawicielami zakładów Lockheed Martin w Camden w stanie Arkansas, w których produkowane są systemy artylerii HIMARS.
Pierwsze systemy HIMARS trafią do Wojska Polskiego w połowie maja. Natomiast jeszcze w tym roku w Polsce powstanie centrum HIMARS, podobne do centrum Abrams.
Naszym założeniem jest to, aby stanowiło hub do serwisu i produkcji HIMARS-ów nie tylko na potrzeby polskie, ale też na potrzeby państw europejskich i NATO - poinformował minister obrony narodowej.
💬Wicepremier @mblaszczak, szef @MON_GOV_PL: Uzyskaliśmy zapewnienie, że armia #USA udostępni nam z własnych zasobów helikoptery #Apache. Świetnie współpracują z czołgami #Abrams.ami, a więc trafią na wschodnią flankę #NATO. Będą stanowić zamknięcie Bramy Brzeskiej.#wieszwięcej pic.twitter.com/v5oIxgbORR — TOP TVP INFO (@TOPTVPINFO) May 5, 2023
Pierwsze HIMARS-y trafią na wyposażenie 18. Dywizji Zmechanizowanej, która jest odpowiedzialna za bezpieczeństwo północno-wschodniej części Polski.
Helikoptery Apache
W piątek w Waszyngtonie szef Ministerstwa Obrony Narodowej spotkał się z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem. Politycy podpisali umowę o współpracy w zakresie zamówień obronnych. Według zapewnień, dokument stworzy podstawę do tego, by polski przemysł zbrojeniowy mógł bardziej efektywnie zaangażować się we współpracę z przemysłem zbrojeniowym Stanów Zjednoczonych.
Uzyskaliśmy zapewnienie, że armia USA udostępni nam z własnych zasobów helikoptery Apache, które świetnie współpracują z czołgami Abrams. Maszyny te trafią na wschodnią flankę NATO i będą stanowić zamknięcie Bramy Brzeskiej. Polska stara się wzmocnić potencjał militarny poprzez zakupy amerykańskiego uzbrojenia - wyjaśnił wicepremier Mariusz Błaszczak.
Wicepremier @mblaszczak: uzyskaliśmy zapewnienie o tym, że armia🇺🇸udostępni nam z własnych zasobów śmigłowce Apache jeszcze przed podpisaniem kontraktu. To bardzo ważne zdolności. Tym bardziej doceniamy decyzję @SecDef, bo te śmigłowce będą pozyskane z zasobów sił lądowych🇺🇸. pic.twitter.com/YNtqlHSQFz — Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) May 5, 2023
Apache to podstawowy typ śmigłowca szturmowego United States Army, przeznaczony do zwalczania broni pancernej i wspierania oddziałów lądowych. Został opracowany przez Hughes Helicopters.
Źródło: dorzeczy.pl, tvp.info