Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeprowadził kontrolę wyrobów pirotechnicznych. Ponad 40 tys. fajerwerków wycofanych z rynku. Producentom grożą wysokie kary finansowe
Jak poinformował w piątek przed Sylwestrem, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w wyniku kontroli przeprowadzonej przez Krajową Administracją Skarbową zdecydowano o niedopuszczeniu do sprzedaży ponad 40 tys. wyrobów pirotechnicznych.
- Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował o kontroli przeprowadzonej przez Krajową Administracją Skarbową.
- Dotyczyła ona sprzedaży wyrobów pirotechnicznych oraz ich jakości.
- W wyniku kontroli zdecydowano wycofać blisko 40 tys. fajerwerków, ze względu na przekroczone normy.
- Zobacz także: Prezes Ordo Iuris pisze o wymarzonym TVP. "Z zachowaniem równowagi różnych sił"
Jak poinformował w piątek przed Sylwestrem, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w wyniku kontroli przeprowadzonej przez Krajową Administracją Skarbową zdecydowano o niedopuszczeniu do sprzedaży ponad 40 tys. wyrobów pirotechnicznych klasy F1-F3. Nie spełniały one obowiązujących przepisów i wymagań. Działania trwały od sierpnia do października bieżącego roku oraz od października do listopada bieżącego roku IH skontrolowała też fajerwerki dostępne na rynku.
🎇 Wystrzałowa noc? – kontrola fajerwerków z @KAS_GOV_PL
🤝 Dzięki wspólnym działaniom z #IH i #KAS nie wpuściliśmy na polski rynek ponad 40 tys. niebezpiecznych produktów.
🔗Więcej na https://t.co/e6BAWpq0yt
[wątek 🧵] pic.twitter.com/2LQJDLq6Mm— UOKiK (@UOKiKgovPL) December 29, 2023
Producentów czekają wysokie kary finansowe
Jak podał Urząd, kontroli poddano 88 modeli, a w ramach kontroli z IH 12 modeli. Dodatkowo Laboratorium Badań Środków Bojowych Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia zbadało 10 modeli wytypowanych w ramach kontroli z KAS i 12 w ramach inspekcji z IH.
Rezultatem wspólnej kontroli z KAS jest niedopuszczenie do obrotu 41 712 sztuk wyrobów pirotechnicznych klas F1-F3, które nie spełniały obowiązujących wymagań. W wyniku kontroli planowej IH dwa przypadki mogą zakończyć się postępowaniem administracyjnym i w efekcie nałożeniem kar - czytamy w komunikacie UOKIK.
Urząd przekazał, że w zakresie niezgodności formalnych, na 100 modeli stwierdzono 15 nieprawidłowości. Wskazał, że w 13 przypadkach orzeczono nieprawidłowo sporządzoną deklarację zgodności UE lub jej brak, a w 4 – brak certyfikatu badania typu UE.
Za wprowadzenie do obrotu wyrobów pirotechnicznych niezgodnych z wymogami grozi kara do 100 tys. zł. Z kolei w przypadku niezgodności formalnych, kara wynosi do 10 tys. zł, a za brak oznakowania CE – do 20 tys. złotych.
Źródło: radiomaryja.pl