Wspieraj wolne media

Upada kolejny ze stu konkretów Tuska. Chodzi o dostęp dla dzieci do poradni stomatologicznych. Specjaliści nie chcą pracować z Narodowym Funduszem Zdrowia

0
19
0
Minister Zdrowia Izabela Leszczyna
Minister Zdrowia Izabela Leszczyna / Fot. PAP/Rafał Guz

Koalicja Obywatelska w swoim programie wyborczym zapowiedziała powrót opieki stomatologicznej dla dzieci. Jednakże Minister Zdrowia Izabela Leszczyna ma w tej kwestii pewne obawy. Zwróciła ona uwagę na problem z zatrudnieniem stomatologów przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Jak przypomina portal "Interia", obecnie rządząca Koalicja Obywatelska w swoim programie wyborczym zapowiedziała powrót opieki stomatologicznej do szkół podstawowych. Natomiast w słynnych "100 konkretach Donalda Tuska" widnieje obietnica stworzenia bonu stomatologicznego. W praktyce miałby być on wykorzystywany przez dzieci i młodzież w każdym gabinecie stomatologicznym. 

Z wypowiedzi Minister Zdrowia Izabeli Leszczyny wynika, że kolejny podpunkt z Premiera Donalda Tuska może się nie doczekać realizacji. Chodzi o profilaktykę i leczenie stomatologiczne dla dzieci i młodzieży. W rozmowie z "TOK FM" narzekała, że dentyści nie chcą podpisywać kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia. 

Finansujemy drogie studia stomatologiczne, a później dwie trzecie absolwentów uczelni medycznych w ogóle nie jest zainteresowana współpracą z NFZ - stwierdziła Minister Zdrowia Izabela Leszczyna.

Czytaj więcej: Ustawa zakazująca handlu alkoholem na stacjach. Leszczyna: Prace są na końcowym etapie

Przerażająco niski budżet NFZ na stomatologów

Latem ubiegłego roku, Fakt" przekazał, że jeśli chodzi o stomatologię, to na jedną osobę NFZ przewidział 88 zł na cały rok. Ta kwota została rozłożona na około 5 tys. gabinetów, które mają podpisane kontrakty z NFZ.

Ówczesny Minister Zdrowia Adam Niedzielski tak niskie wydatki tłumaczył faktem, że Polacy zęby wolą leczyć prywatnie, gdyż wynika to z pewnego wzorca przyzwyczajenia.

Trudno się zatem dziwić także samym lekarzom, którzy bez odpowiedniego finansowania i sprzętu nie są w stanie świadczyć usług na takim poziomie, jakiego sami by oczekiwali. A to wpływa przecież na ich własną reputację w tej branży - podaje "Interia".

Źródło: tysol.pl, interia.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
19
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo