Polski system wykorzystywania funduszy europejskich. Wicepremier Słowacji chwali Polskę i chce korzystać z jej doświadczeń
Wicepremier Słowacji Livia Vaszakova chce naśladować polski system wykorzystywania funduszy europejskich. Polityk podkreśla, że kwestia ta sprawia problemy słowackiemu rządowi.
- Wicepremier Słowacji Livia Vaszakova w zeszłym tygodniu odbyła wizytę w Warszawie, która wywarła na niej ogromne wrażenie.
- W artykule opublikowanym na łamach dziennika "Dennik N" pochwaliła Polskę za nasz system wykorzystywania funduszy europejskich.
- Vaszakova będzie próbowała w swoim kraju wdrożyć elektroniczny system wyboru projektów.
- Zobacz także: Białoruskie śmigłowce nad Białowieżą. Są nowe ustalenia polskich śledczych. Ministerstwo Spraw Zagranicznych domaga się pilnych wyjaśnień
Wicepremier Słowacji Livia Vaszakova w ubiegłym tygodniu odbyła wizytę w Warszawie. Opublikowała ona na łamach dziennika "Dennik N" artykuł, w którym chwali polski model wykorzystywania środków unijnych.
Słowacja ma problemy z efektywnym pozyskiwaniem funduszy z Unii Europejskiej. Jak piszą tamtejsze media, choć Bratysława jest jednym z najbardziej proaktywnych krajów we wdrażaniu krajowego planu odbudowy, to równocześnie jest jednym z państw, które pozostają w tyle za unijną średnią w pozyskiwaniu środków europejskich. Podkreślają, że Słowacja jest wyprzedzana pod tym względem przez jej sąsiadów - Polskę i Czechy.
Na koniec czerwca tego roku do wykorzystania ze "starych" funduszy europejskich pozostało 3,8 mld euro. Tempo tym samym przyspieszyło: w połowie ubiegłego miesiąca była to kwota 4,2 mld, a na przełomie maja i czerwca 4,3 mld euro. Eurofundusze z lat 2014-2020 można wykorzystać do końca roku, więc rząd w Bratysławie musi się spieszyć.
Vaszakova chwali Polskę
W swoim artykule Vaszakova wskazała, że w Polsce jest pełno przykładów dobrze wykorzystanych unijnych środków. Jako przykład podała modernizację kolejowego Dworca Zachodniego w Warszawie. Jej zdaniem, Słowacja powinna brać z Polski przykład.
Zdaniem słowackiej wicepremier, rząd w Bratysławie powinien wykorzystać doświadczenie Polski w kilku obszarach. Wymieniła tutaj łączenie inwestycji ze środków europejskich z środkami krajowymi oraz sprawny i rozsądny system audytowania projektów, który już na wczesnym etapie pozwala wychwycić i poprawić błędy w projektach.
Dodała, że będzie próbowała w swoim kraju wdrożyć elektroniczny system wyboru projektów i zapowiedziała, że współpraca polsko-słowacka w zakresie wykorzystywania unijnych środków będzie kontynuowana.
Źródło: dorzeczy.pl