Wspieraj wolne media

Ukraiński rząd odnosi się do zakazu importu zboża

1
5
6
Wołodymyr Zełenski
Wołodymyr Zełenski / Fot. Facebook

Ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych protestuje przeciwko ograniczeniom importu zboża z tego kraju, co zostało przekazane m.in. poprzez notę do polskiej ambasady. "Sztuczne ograniczanie handlu między Ukrainą a UE jest uderzeniem w gospodarkę kraju, który walczy z rosyjską agresją" - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski.

Ukraina protestuje przeciwko ograniczeniom importu zboża do krajów UE, w tym Polski, a Komisja Europejska osiągnęła porozumienie z pięcioma krajami UE w sprawie ukraińskich produktów rolno-spożywczych. MSZ Ukrainy uważa ograniczenie importu za "kategorycznie nieakceptowalne" i twierdzi, że istnieją podstawy prawne do natychmiastowego wznowienia eksportu ukraińskich towarów rolnych do krajów UE. 

Komisja Europejska osiągnęła zasadnicze porozumienie z Bułgarią, Węgrami, Polską, Rumunią i Słowacją w sprawie ukraińskich produktów rolno-spożywczych - poinformował w piątek wiceprzewodniczący komisji odpowiedzialny za kwestie handlu, Valdis Dombrovskis.

"Wśród kluczowych elementów umowy, uzgodnionej również z Ukrainą, są: cofnięcie jednostronnych środków przez Polskę, Słowację, Bułgarię i Węgry; wyjątkowe środki ochronne dla 4 produktów: pszenicy, kukurydzy, rzepaku i ziaren słonecznika; pakiet wsparcia w wysokości 100 mln euro dla poszkodowanych rolników w 5 państwach członkowskich; zapewnienie badań niektórych innych produktów, w tym oleju słonecznikowego; prace nad zapewnieniem eksportu do innych krajów za pośrednictwem korytarzy solidarnościowych" - wyliczył wiceszef KE.

Rzecznik MSZ Ukrainy, Ołeh Nikołenko, poinformował dziś, że MSZ przekazało noty Polsce oraz przedstawicielstwu Unii Europejskiej na Ukrainie, opisując ograniczenie importu ukraińskiego zboża do krajów UE jako "kategorycznie nieakceptowalne" - informuje Reuters.

"Takie ograniczenia, bez względu na ich uzasadnienie, nie przestrzegają zapisów Układu Stowarzyszeniowego między Ukrainą a UE oraz zasad i norm jednolitego rynku UE" - poinformowało ukraińskie ministerstwo. "Istnieją pełne podstawy prawne do natychmiastowego wznowienia eksportu ukraińskich towarów rolnych do Polski, Rumunii, Węgier, Słowacji i Bułgarii, a także kontynuacja niezakłóconego eksportu do innych państw członkowskich UE" - kontynuowało MSZ.

Sonda
Wczytywanie sondy...
1
5
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo