Wspieraj wolne media

Niespokojna sytuacja na granicy polsko-białoruskiej, kryzys migracyjny trwa

0
1
0
Straż graniczna
Straż graniczna / Fot. Twitter

Straż Graniczna opublikowała raport informujący o kolejnych incydentach na granicy polsko-białoruskiej. Według SG, na sytuacji zyskują najbardziej służby białoruskie i grupy przestępcze, które organizują nielegalne przekraczanie granicy. To dochodowy interes. W raporcie podkreślono, że przestępcy są coraz bardziej bezwzględni i zdeterminowani, co stanowi wyzwanie dla polskich służb granicznych.

Straż Graniczna opublikowała najnowszy raport, w którym informuje, że sytuacja na granicy polsko-białoruskiej jest daleka od spokojnej. W ciągu ostatniego tygodnia doszło do kolejnych incydentów. W piątek 28 kwietnia do Polski w sposób nielegalny próbowało przedostać się 75 osób, w tym obywatele Indii. Siedmiu z nich zawróciło na teren Białorusi, gdy zobaczyli polskie patrole. Funkcjonariusze SG zatrzymali dwóch obywateli Łotwy, Białorusina i Gruzina, którzy przewozili kolejno 11 osób z Afganistanu, 18 obywateli Afganistanu oraz cztery osoby, których narodowość nie została podana w raporcie SG. Dzień wcześniej Straż Graniczna poinformowała o próbie przedostania się do Polski przez 98 migrantów.

Kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej rozpoczął się pod koniec 2021 roku i został wywołany przez reżim Alaksandra Łukaszenki. Polityk przyciągnął grupy migrantów w okolice polskiej granicy obietnicą łatwego przedostania się do krajów Unii Europejskiej.

W raporcie SG podkreślono, że proceder nielegalnego przekraczania granicy z Białorusi do Polski jest sztucznie wywołany przez służby białoruskie współpracujące z grupami przestępczymi. Organizowanie nielegalnego przekraczania granicy to dochodowy interes, z którego korzyści czerpią zarówno organizatorzy, jak i służby białoruskie. Przestępcy są coraz bardziej bezwzględni i zdeterminowani, co potwierdza zatrzymanie 275 organizatorów i pomocników w 2023 roku. Straż Graniczna ujawniła też materiał, który pokazuje, jak wygląda rekrutacja tzw. „kurierów” przez służby białoruskie.

Sonda
Wczytywanie sondy...
0
1
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo