Spotkanie polsko-ukraińskiego dowództwa wojskowego. Ukraiński generał mówi o potężnym wsparciu z Polski. Gen. Serhij Najew: "Polska potężnie wspiera nasze zdolności obronne"
Dowódca Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Serhij Najew spotkał się z dowódcą operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Tomaszem Piotrowskim w sprawie przedyskutowania przeciwdziałań na wypadek prowokacji ze strony Grupy Wagnera stacjonującej na Białorusi w pobliżu polskiej granicy.
- Dowódca Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Serhij Najew spotkał się z dowódcą operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Tomaszem Piotrowskim.
- Spotkanie polsko-ukraińskiego dowództwa wojskowego dotyczyło zagrożenia ze strony Grupy Wagnera znajdującej się na Białorusi.
- Ukraiński generał podziękował za ogromne wsparcie udzielane przez Polskę w postaci różnego sprzętu wojskowego.
- Zobacz także: Organizacje pozarządowe finansowane z zagranicznej kasy "końmi trojańskimi" obcych interesów?
Dowódca Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Serhij Najew spotkał się z dowódcą operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Tomaszem Piotrowskim w sprawie przedyskutowania przeciwdziałań na wypadek prowokacji ze strony Grupy Wagnera stacjonującej na Białorusi w pobliżu polskiej granicy.
Podczas dyskusji, po rozważeniu szeregu zagadnień związanych z możliwymi wyzwaniami i zagrożeniami wynikającymi z rozmieszczenia Grupy Wagnera na Białorusi, generał broni Serhij Najew podkreślił znaczenie kontynuowania wymiany informacji i doświadczeń w organizowaniu walki pracy na punktach kontrolnych - czytamy w komunikacie.
Ponadto Najew podkreślił potrzebę dodatkowego szkolenia personelu w zakresie obsługi i naprawy polskiego sprzętu wojskowego. Według agencji generał Piotrowski poparł tę inicjatywę, zapewniając ukraińskich kolegów o stałym i wszechstronnym wsparciu.
Rzeczpospolita Polska potężnie wspiera nasze zdolności obronne, co jest znaczącym i niezaprzeczalnym wkładem w zwycięstwo nad agresorem - podkreślił dowódca Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Serhij Najew.
Grupa Wagnera na Białorusi
Amerykański Instytut Studiów nad Wojną opublikował na początku sierpnia mapę z obozami i poligonami Grupy Wagnera na Białorusi. Dwa z nich są blisko granicy z Polską. Jeden z poligonów znajduje się w pobliżu Brześcia, natomiast drugi w okolicach Grodna. Wagnerowcy szkolą w nich żołnierzy białoruskich.
W głównym obozie wagnerowców we wsi Cel koło Osipowicz (obwód mohylewski) wywiad brytyjski zidentyfikował około 300 namiotów i 200 pojazdów. Analizy dokonano na podstawie zdjęć satelitarnych wykonanych pod koniec lipca.
Według ekspertów Ośrodka Studiów Wschodnich wśród pojazdów przemieszczonych przez Grupę Wagnera na Białoruś jest kilkanaście wozów opancerzonych Czekan, które posiadają wzmocnioną konstrukcję kadłuba odporną na uszkodzenia po wjeździe na minę. Zdaniem analityków ISW najemnicy Wagnera rozmieszczeni na Białorusi nie stanowią zagrożenia militarnego ani dla Polski, ani dla Ukrainy.
Źródło: dorzeczy.pl