Wspieraj wolne media

Udar cieplny - co zrobić i jak udzielić pierwszej pomocy? Wakacje to idealny czas na spędzenie wolnego czasu. Warto pamiętać o ostrożności

2
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Udar słoneczny, udar cieplny, czy też odwodnienie organizmu to bardzo niebezpieczne zjawiska. Udar cieplny jest niebezpieczny, dlatego co zrobić w takim przypadku? Warto zatem wiedzieć, jak udzielić pierwszej pomocy.

Udar cieplny - co to jest?

Udar cieplny to reakcja organizmu na przegrzanie, które występuje gdy organizm nie jest w stanie odprowadzić zgromadzonego w nadmiarze ciepła. W momencie, gdy temperatura wewnątrz ciała przekracza 40 stopni Celsjusza, dochodzi do zmian w komórkach i tkankach, chociaż z reguły na pierwszy plan zauważalne są objawy ze strony ośrodkowego układu nerwowego. Rozpoczyna się proces denaturacji białek i uszkodzenia fosfolipidów błon komórkowych.

Inną postacią udaru cieplnego jest udar, który pojawia się wskutek wysiłku fizycznego wykonywanego w wysokiej temperaturze. Ten rodzaj udaru dotyka najczęściej osoby młode, które intensywnie uprawiają sport, a także żołnierzy. W odróżnieniu od klasycznego udaru występuje większe ryzyko wystąpienia rabdomiolizy i w konsekwencji ostrej niewydolności nerek.

Czytaj więcej: Polish-African Academic Forum w Krakowie. Do Polski przybyli naukowcy z Afryki. Trwają kilkudniowe panele dyskusyjne na temat rozwoju

Wakacje to czas, kiedy większość wolnych chwil spędzamy na świeżym powietrzu. To również czas, kiedy łatwo o urazy, takie jak przegrzanie organizmu czy odwodnienie. Jeżeli odczuwamy bóle i zawroty głowy, mamy zaczerwienienie skóry, to znak, że czas interweniować, bo możemy mieć do czynienia z udarem cieplnym.

_____________________________________________________________________________

[Materiał promocyjny]

W upalne letnie dni, kluczowe jest dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu, co najlepiej osiągnąć pijąc dużo chłodnych płynów. Warto sięgać po świeże soki owocowe, lemoniady z lodem czy mrożone herbaty, które nie tylko skutecznie orzeźwiają, ale również dostarczają cennych witamin i minerałów. Picie takich napojów pomaga utrzymać właściwą temperaturę ciała i zapobiega odwodnieniu, co jest szczególnie ważne podczas wysokich temperatur. Dodatkowo, regularne spożywanie chłodnych płynów wspiera naszą wydolność fizyczną i umysłową, co jest niezwykle istotne w trakcie letnich aktywności na świeżym powietrzu.

_____________________________________________________________________________

Udar cieplny - objawy

Podczas porażenia cieplnego skóra twarzy w łagodniejszych przypadkach jest zaczerwieniona, w cięższych zaś blada. Pojawiają się obfite poty, chory odczuwa nudności i ogólne osłabienie, chód jego staje się chwiejny, niepewny, mowa niekiedy niewyraźna i bełkotliwa, przed oczyma pojawiają się mroczki.

W przypadku udaru cieplnego oprócz wyżej wspomnianych symptomów, występują: bardzo silne bóle i zawroty głowy, gorączka, dreszcze, przyspieszenie tętna, niekiedy suchość skóry, zwiotczenie mięśni, ogólny niepokój, nudności, a nawet wymioty, często zaczerwienienie aż do oparzenia, rzadziej odsłoniętych części ciała.

Objawy te w zależności od stopnia nagrzania lub nasłonecznienia, mogą wykazywać różny stopień nasilenia.

Czytaj więcej: Amerykańskie aborcjonistki decydują się na radykalne kroki. Zrobią wszystko, aby nie urodzić w przyszłości dzieci. Stacja CNN publikuje wstrząsające relacje kobiet

Udar cieplny - jak udzielić pierwszej pomocy?

Jak należy się zachować w przypadku wystąpienia udaru cieplnego? Należy przede wszystkim zachować spokój i postępować zgodnie z zaleceniami ekspertów i lekarzy. Dzięki temu pacjent otrzyma skuteczną pomoc przed właściwą opinią lekarza.

  • Pacjenta, który jest przytomny, należy odprowadzić, a nieprzytomnego wynieść do chłodnego, zacienionego i przewiewnego miejsca.
  • Konieczne jest zapewnienie dostępu chłodnego powietrza do skóry przez rozluźnienie i rozpięcie ubrania oraz bielizny.
  • Przy dużym osłabieniu należy pacjenta odpowiednio ułożyć w miejscu chłodnym i przewiewnym: gdy twarz jego jest zaczerwieniona  w pozycji półsiedzącej, natomiast gdy twarz jest blada tak, aby głowa znajdowała się niżej od tułowia.
  • Zaleca się stosowanie chłodnych okładów z wody lub lodu (zwłaszcza na głowę i klatkę piersiową).
  • Przytomnym pacjentom zaleca się podawać: a) dużo chłodnych płynów do picia (często, w małych porcjach, najlepiej chłodną wodę z niewielką ilością soli), b) chłodną kawę lub herbatę.
  • Bezwzględnie wezwać pomoc medyczną.
  • W przypadku zatrzymania krążenia resuscytację krążeniowo-oddechową należy prowadzić do przyjazdu ratowników medycznych i/lub lekarza.

Najważniejsze jest jak najszybsze ochłodzenie chorego, aby zahamować szkodliwe działanie ciepła i zmniejszyć ryzyko potencjalnej śmierci. Dawniej osoby z udarem cieplnym chłodzono przy pomocy bardzo zimnej wody. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie, ponieważ zimna woda wywołuje dreszcze, a to z kolei zwiększa produkcję ciepła przez organizm.

Taka osoba powinna być zaraz przeniesiona w chłodne miejsce. Powinna być skrapiana zimną wodą i najlepiej, jeżeli weźmie się wilgotne ręczniki i się ją owinie. Jeżeli nie udaje nam się uzyskać w pełni powrotu do zdrowia, musimy wezwać pogotowie - wyjaśniła dr Katarzyna Kulczuga.

Aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji należy pamiętać o kilku ważnych dla naszego bezpieczeństwa zasadach. Nie opalajmy się, kiedy słońce wykazuje swoją największą aktywność, czyli w godzinach między 11.00 a 16.00, a także zadbajmy o odpowiednie nawodnienie organizmu. Minimum to osiem szklanek w ciągu dnia.

Źródło: radiomaryja.pl, medonet.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
2
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo