Wspieraj wolne media

Uczczono pamięć zamordowanych profesorów lwowskich. We Lwowie odbyły się uroczyste obchody

0
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Twitter/Instytut Pamięci Narodowej

Wierni miasta Lwowa, z udziałem duchowieństwa, uczcili pamięć polskich profesorów, członków ich rodzin i przyjaciół aresztowanych 4 lipca 1941 r., a następnie rozstrzelanych przez Niemców na Wzgórzach Wuleckich.

Mszę świętą w intencji poległych polskich profesorów i nowych bohaterów Ukrainy, którzy zginęli w ostatnich dniach wojny odprawił w kościele św. Marii Magdaleny ks. Krzysztof Szebla. 

Uczczenie pamięci polskich profesorów

Następnie złożono kwiaty pod pomnikiem wzniesionym w 2011 roku z inicjatywy Politechniki Lwowskiej i Politechniki Wrocławskiej. Po odśpiewaniu hymnów państwowych Polski i Ukrainy delegacje uczelni we Lwowie i z Polski, Konsulat Generalny RP we Lwowie oraz przedstawiciele władz lokalnych oddali hołd ofiarom. Również Polacy ze Lwowa tradycyjnie zgromadzili się przy symbolicznym nagrobku z krzyżem, który w 1991 roku postawiły rodziny poległych naukowców. U stóp pomnika złożono kwiaty i zapalono znicze.

Organizatorami uroczystości byli: Politechnika Lwowska, Polskie Towarzystwo Opieki nad Grobami Wojskowymi i Konsulat Generalny RP we Lwowie.

W uroczystości wzięli udział mer Lwowa Andrij Sadowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, konsulowie Konsulatu Generalnego RP we Lwowie,arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, kapelan greckokatolicki Politechniki Lwowskiej, przedstawiciele wyższych uczelni Lwowa. 

W tym roku, z uwagi na działania wojenne, kwiaty w imieniu uczelni wrocławskich i krakowskich złożyli przedstawiciele uczelni lwowskich. W uroczystościach brali również udział przedstawiciel harcerstwa polskiego i organizacji polonijnych.

Czytaj także: 77 lat temu służący Rosjanom komuniści powołali do życia w Polsce cenzurę

Mord profesorów lwowskich

W 1941 roku profesorowie lwowskich uczelni i ich rodziny (razem 45 osób) zostali rozstrzelani w pobliżu Politechniki Lwowskiej zaraz po wkroczeniu Niemców do Lwowa. Wśród zabitych byli m.in. Roman Longchamps de Bérier, rektor Uniwersytetu Jana Kazimierza i jego trzej synowie, prof. Kazimierz Bartel, premier RP, prof. Kasper Weigel, rektor Politechniki Lwowskiej, prof. Antoni Cieszyński, twórca polskiej stomatologii i Tadeusz Boy-Żeleński.

Kaźń przeszła do historii Polski pod nazwą mordu profesorów lwowskich, przy zastrzeżeniu, że ofiarą tej zbrodni padli również docenci wyższych uczelni Lwowa oraz członkowie rodzin i współlokatorzy naukowców.

Źródło: ekai.pl, twitter

Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo