Ważny apel Prezydenta Dudy. Chodzi o zwiększenie wydatków na obronność. Jest odpowiedź z Waszyngtonu
Prezydent Andrzej Duda w swoim orędziu przypomniał, że w 2014 roku uzgodniono wymóg, aby państwa członkowskie NATO przeznaczały co najmniej 2 proc. PKB na obronność. Polski przywódca zaproponował stawkę 3 proc. PKB. Jest odpowiedź Waszyngtonu.
- Prezydent Andrzej Duda w swoim orędziu przypomniał o obecnej kwocie na obronność wydawanej w Sojuszu Północnoatlantyckim.
- Polski przywódca zaproponował jej podwyższenie do 3 proc. PKB rocznie.
- Do apelu polskiego Prezydenta, odniósł się rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller.
- Zobacz także: Rada Bezpieczeństwa Narodowego. Prezydent i Premier dzisiaj wylecą do Waszyngtonu. Duda: "NATO w całości swojej musi zachowywać siłę, sprężystość, gotowość"
Prezydent Andrzej Duda w swoim orędziu przypomniał, że podczas szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Newport w 2014 roku uzgodniono wymóg, aby państwa członkowskie NATO przeznaczały co najmniej 2 proc. PKB na obronność. Jednakże polski przywódca chce, aby ten próg został zwiększony do 3 proc.
W 2014 roku państwa Sojuszu zobowiązały się, że podniosą wydatki na cele wojskowe do 2 proc. PKB. Wojna na Ukrainie pokazała wyraźnie, że to Stany Zjednoczone są i powinny pozostać liderem w kwestii bezpieczeństwa w Europie i na świecie. Pozostałe kraje NATO muszą jednak również wziąć na siebie większą odpowiedzialność za bezpieczeństwo całego Sojuszu, intensywnie modernizować i wzmacniać swoje wojska - powiedział Prezydent Polski.
Dlatego uważam, że konieczne jest zwiększenie poziomu wydatków na obronność z dwóch do trzech procent PKB przez wszystkie państwa Sojuszu. Będę do tego przekonywał naszych sojuszników. Będę to robił zarówno podczas rozpoczynającej się jutro wizyty w Stanach Zjednoczonych, jak i w kolejnych miesiącach przed lipcowym, jubileuszowym szczytem NATO w Waszyngtonie - zapowiedział Andrzej Duda.
Orędzie Prezydenta RP @AndrzejDuda z okazji 25. rocznicy przystąpienia Polski do #NATO.
💬 Uważam, że konieczne jest zwiększenie poziomu wydatków na obronność z 2 do 3 % PKB przez wszystkie państwa Sojuszu. Będę do tego przekonywał naszych sojuszników. pic.twitter.com/NdrpeBpTRj — Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) March 11, 2024
Czytaj więcej: O św. Maksymilianie Kolbe dowie się cały świat. W sierpniu premiera amerykańskiego filmu
Reakcja Stanów Zjednoczonych na propozycję Prezydenta Dudy
Do apelu polskiego Prezydenta rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller odniósł się podczas poniedziałkowego briefingu. Zapytany, czy Stany Zjednoczone są skłonne udzielić poparcia inicjatywie Andrzeja Dudy, Miller odparł wyraził pogląd, że pierwszym krokiem jest skłonienie każdego kraju do spełnienia progu dwóch procent.
Widzieliśmy w tej kwestii poprawę, około dwie trzecie z nich już to robi, ale myślę, że powinniśmy wykonać ten pierwszy krok, zanim będziemy rozmawiać o tej dodatkowej propozycji - wyjaśnił rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller.
Źródło: dorzeczy.pl, interia.pl