USA przeciwne pełnemu członkostwu Palestyny w ONZ. Stany Zjednoczone zawetowały rezolucję
Z doniesień mediów wynika, że USA przed głosowaniem próbowało przekonać co najmniej dwa inne państwa, aby nie znaleźć się w tej sprawie w izolacji. Ostatecznie Wielka Brytania i Szwajcaria wstrzymały się od głosu, natomiast pozostałych 12 członków Rady Bezpieczeństwa ONZ poparło rezolucję.
- Stany Zjednoczone złożyły w czwartek w Radzie Bezpieczeństwa weto pod projektem rezolucji.
- Brak weta zalecałaby Zgromadzeniu Ogólnemu przeprowadzenie głosowania z udziałem szerszej grupy członków ONZ w celu przyznania Palestynie statusu pełnoprawnego państwa członkowskiego ONZ.
- Amerykanie twierdzą, że Komisja ds. Przyjmowania Nowych Członków miała wątpliwości dotyczące spełnienia odpowiednich warunków przez Palestyńczyków.
- Zobacz także: Gadowski apeluje do partii opozycyjnych. "Wszystkie siły muszą wskazać jednego - pozapartyjnego kandydata!"
USA zawetowały rezolucję
Stany Zjednoczone zawetowały rezolucję wzywającą do przegłosowania stałego członkostwa Autonomii Palestyńskiej w Organizacji Narodów Zjednoczonych. Swój sprzeciw Amerykanie uzasadniali rządami Hamasu w palestyńskiej Strefie Gazy i brakiem jednomyślności innych państw w tej sprawie.
W rzeczywistości to Stany Zjednoczone były osamotnione w głosowaniu na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ. Wezwaniu 193 członków ONZ do przegłosowania pełnego członkostwa Palestyny poza nimi nie sprzeciwił się nikt spośród 15 członków rady.
Zastępca stałego przedstawiciela USA przy ONZ Robert Wood uzasadniał, że na członkach RB spoczywa szczególna odpowiedzialność za dopilnowanie, aby ich działania przyczyniały się do międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa i były zgodne z wymogami Karty Narodów Zjednoczonych. Jak zaznaczył raport Komisji ds. Przyjmowania Nowych Członków wskazuje na to, że wśród członków nie było jednomyślności co do tego, czy wnioskodawca spełnia kryteria członkostwa zgodnie z art. IV Karty Narodów Zjednoczonych.
Od dawna wzywaliśmy Autonomię Palestyńską do podjęcia niezbędnych reform, aby pomóc w ustaleniu atrybutów gotowości do państwowości i odnotowaliśmy, że Hamas, organizacja terrorystyczna, sprawuje obecnie władzę i wpływy w Gazie. Z tych powodów Stany Zjednoczone zagłosowały na „nie” – wyjaśnił.
Wood podkreślił, że USA w dalszym ciągu zdecydowanie popierają rozwiązanie dwupaństwowe.
To głosowanie nie odzwierciedla sprzeciwu wobec państwowości palestyńskiej, ale stanowi potwierdzenie, że będzie ona wynikać jedynie z bezpośrednich negocjacji między stronami – przekonywał.
Źródło: forsal.pl