UE da Polsce "furtkę", żeby uniknąć przymusowej relokacji? Prezes Ordo Iuris: To niczego nie gwarantuje
Uznaniowa "furtka" dla krajów "stojących wobec istotnej sytuacji migracyjnej" niczego nie gwarantuje - ocenił prezes Instytutu Ordo Iuris mec. Jerzy Kwaśniewski.
- Jak twierdzi RMF FM, "Polska będzie mogła wnioskować o całkowite odstępstwo od obowiązkowej solidarności".
- "Nowy Pakt o Migracji i Azylu" stanowi ingerencję w suwerenne prawo państw członkowskich do kształtowania polityki migracyjnej - wskazał mec. Kwaśniewski.
- Za lewicowe odchyły państw granicznych i Niemiec ("Herzlich Willkommen") będą płacić państwa odpowiedzialnie broniące swych granic (i granic UE) - stwierdził.
- Zobacz także: Polski IPN reaguje na wywiad ukraińskiego prezesa IPN. Wydano oświadczenie
Jak twierdzi RMF FM, "Polska będzie mogła wnioskować o całkowite odstępstwo od obowiązkowej solidarności - czyli zarówno od relokacji migrantów, kontrybucji finansowej w wysokości 20 tys. euro za nieprzyjętego migranta czy wsparcia operacyjnego". Twierdzenia te szybko podchwycili politycy związani z Koalicją Obywatelską, zarzucając rządowi PiS wprowadzanie opinii publicznej w błąd.
Mniej optymistycznie na te doniesienia zapatruje się prezes Instytutu Ordo Iuris mec. Jerzy Kwaśniewski.
Uznaniowa "furtka" dla krajów "stojących wobec istotnej sytuacji migracyjnej" niczego nie gwarantuje. Co więcej, relokacja wejdzie w życie w 2026, gdy sytuacja może już ulec zmianie - wskazał.
Tym bardziej niezbędne jest referendum migracyjne, aby wzmocnić pozycję negocjacyjną Polski - dodał.
Uznaniowa "furtka" dla krajów "stojących wobec istotnej sytuacji migracyjnej" niczego nie gwarantuje.
Co więcej, relokacja wejdzie w życie w 2026 lata, gdy sytuacja może już ulec zmianie
Tym bardziej niezbędne jest #ReferendumMigracyjne, aby wzmocnić pozycję negocjacyjną Polski — Jerzy Kwaśniewski (@jerzKwasniewski) June 19, 2023
UE narzuci nam migrantów?
Prawnik krytycznie ocenił forsowany przez UE pakt migracyjny.
"Nowy Pakt o Migracji i Azylu" stanowi ingerencję w suwerenne prawo państw członkowskich do kształtowania polityki migracyjnej. Za lewicowe odchyły państw granicznych i Niemiec ("Herzlich Willkommen") będą płacić państwa odpowiedzialnie broniące swych granic (i granic UE) - stwierdził.
Zresztą zachęcam wszystkich do wgryzienia się w ten projekt:https://t.co/bQlZEbMHSY — Jerzy Kwaśniewski (@jerzKwasniewski) June 19, 2023
Źródło: twitter, RMF24