Trwają prace na terenie Pałacu Brühla w Warszawie. Łazienka, rzeźba, kryształowy kałamarz... to tylko niektóre znaleziska
Archeolodzy w trakcie prac na terenie dawnego Pałacu Brühla w Warszawie odkrywają niezwykłe znaleziska. Zdjęciami w mediach społecznościowych dzieli się rzecznik spółki Pałac Saski.
- Jeśli chodzi o Pałac Saski odkryte zostały przede wszystkim historyczne fundamenty, pozostałości po studniach, piwnicach czy latrynach.
- Rzecznik spółki Pałac Saski: Wiemy po badaniach georadarowych, że z Pałacu Brühla w kierunku ulicy Wierzbowej odchodzi jakiś tajemniczy tunel.
- Pałac Brühla w Warszawie, do czasów drugiej wojny światowej, stał przy ulicy Wierzbowej 1 i placu marszałka Józefa Piłsudskiego.
- Zobacz także: Ujawniono kolejny mail Dworczyka. Prowadził rozmowy z Konfederacją. "Bosak nadal twierdzisz, że żadnych rozmów z PiS nie było?"
Trwają prace archeologiczne na terenie Pałacu Saskiego i Pałacu Brühla, a także okolicznych kamienic. Archeolodzy w tym czasie natrafiają się na liczne ślady przeszłości skrywane przez wiele lat pod ziemią.
Co odkryto w trakcie prac na terenie Pałacu Saskiego?
Jeśli chodzi o Pałac Saski odkryte zostały przede wszystkim historyczne fundamenty, pozostałości po studniach, piwnicach, latrynach i szereg cennych przedmiotów codziennego użytku.
Czarno-biała posadzka, kafelki na ścianach. Po lewej obszerny prysznic, po prawej toaleta. Bez dwóch zdań odkopaliśmy łazienkę - napisał w sobotę 8 lipca Sławomir Kuliński, rzecznik prasowy Pałac Saski sp. z o.o.
Czarno-biała posadzka, kafelki na ścianach. Po lewej obszerny prysznic, po prawej toaleta. Bez dwóch zdań odkopaliśmy łazienkę 🛁🚿🚽 pic.twitter.com/tb7y1046rm — Sławomir Kuliński (@Slawek_kulinski) July 8, 2023
Zaczynają pojawiać się mniejsze znaleziska jak ten przepiękny szklany kałamarz pochodzący z 20-lecia międzywojennego w idealnym stanie. Wewnątrz są jeszcze zaschnięte resztki niebieskiego tuszu! - poinformował w innym wpisie.
Zaczynają pojawiać się mniejsze znaleziska jak ten przepiękny szklany kałamarz pochodzący z 20-lecia międzywojennego w idealnym stanie. Wewnątrz są jeszcze zaschnięte resztki niebieskiego tuszu! pic.twitter.com/8Y3JI8owpv — Sławomir Kuliński (@Slawek_kulinski) July 7, 2023
Prace w miejscu dawnego pałacu Brühla prowadzone są od miesiąca. Początkowo teren był badany przez saperów, przeprowadzono też na nim nieinwazyjne badania geofizyczne. Teraz działają tam archeolodzy. Do zbadania jest ponad 4000 metrów kwadratowych terenu. W tym miejscu ukryte są m.in. relikty siedziby Ministerstwa Spraw Zagranicznych z okresu międzywojennego.
Wiemy po badaniach georadarowych, że z Pałacu Brühla w kierunku ulicy Wierzbowej odchodzi jakiś tajemniczy tunel. Nie mamy go ujętego na żadnych mapach ani na żadnych ewidencjach, które posiadamy. Jego odkrycie będzie dla nas dużą sensacją. Zobaczymy, jak się do niego dokopiemy. Myślę, że dojdziemy do niego w przyszłym miesiącu. Tak jak 14-15 lat temu został odkryty tunel łączący oba skrzydła Pałacu Saskiego i była to wtedy wielka sensacja dla archeologów, liczymy, że w tym wypadku będzie tak samo - powiedział Kuliński w rozmowie z Radiem RDC.
Wydobyto rzeźbę "Chwała"
Rzecznik w czwartek poinformował o kolejnym niezwykłym znalezisku. Archeolodzy na terenie Pałacu Brühla wykopali z ziemi oryginalną rzeźbę “Chwała”. Jej reprodukcja znajduje się obecnie w Ogrodzie Saskim.
Po lewej widzicie rzeźbę "Chwała", która znajduje się obecnie w Ogrodzie Saskim. To powojenna reprodukcja. Po prawej oryginalna rzeźba "Chwała" wydobyta dzisiaj z ziemi w trakcie prac archeologicznych na terenie dawnego Pałacu Brühla. Ten teren skrywa jeszcze wiele skarbów… pic.twitter.com/v7TlbkrRep — Sławomir Kuliński (@Slawek_kulinski) July 13, 2023
Prace archeologiczne mają potrwać do końca tego roku. W kolejnym badany będzie jeszcze teren dawnego pawilonu i ogrodu Becka.
Czytaj także: Ekoterroryści blokowali prace leśne. Zostali usunięci pozostawiając mocny "towar"
Pałace zniszczone przez Niemców
Pałac Brühla w Warszawie, do czasów drugiej wojny światowej, stał przy ulicy Wierzbowej 1 i placu marszałka Józefa Piłsudskiego. Powstał w latach 1639-1642. Budynek został zniszczony przez Niemców po upadku powstania warszawskiego w grudniu 1944 roku, razem z sąsiednim Pałacem Saskim. Ten został wysadzony w powietrze przez nazistowskich Niemców po upadku powstania warszawskiego.
Źródło: twitter, dziendobry.tvn.pl, rdc.pl