Wspieraj wolne media

Trwa oktawa wielkanocy. Czy w piątek 14 kwietnia 2023 obowiązuje post? Upewnij się się czy można jeść w tym dniu mięso

2
1
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Czas od Niedzieli Zmartwychwstania do Niedzieli Miłosierdzia to oktawa Wielkanocy. Każdy z ośmiu dni ma rangę uroczystości. Dlatego wielu katolików zadaje sobie pytanie, czy w piątek można jeść mięso.

  • Obecnie w Kościele Katolickim trwa oktawa wielkanocy, która kończy się w II niedzielę wielkanocną tzw. Miłosierdzia Bożego.
  • W tym czasie nie można celebrować mszy żałobnych, za wyjątkiem mszy pogrzebowych.
  • Warto upewnić się, czy w piątek 14 kwietnia 2023 obowiązuje post.

W Kościele katolickim trwa oktawa Wielkanocy. Każdy jej dzień, podobnie jak niedziela Zmartwychwstania Pańskiego, ma rangę uroczystości. W związku z tym, w piątek 14 kwietnia katolików nie będzie obowiązywała wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Po reformie przeprowadzonej przez papieża Piusa XII, kontynuowanej przez papieża Jana XXIII, w Kościele katolickim przetrwały jedynie dwie oktawy: Bożego Narodzenia i Wielkiejnocy. Z czego jedynie ta druga ma tzw. pierwszą rangę, czyli znosi wszystkie inne święta i posty, zachowując charakter uroczystości liturgicznej. W związku z tym w piątek 14 kwietnia katolików nie będzie obowiązywać wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Czytaj więcej: Jakie jest znaczenie Oktawy Wielkanocy? Czy obowiązuje wtedy post?

Oktawa wielkanocy - Kościół świętuje Zmartwychwstanie Pańskie

Oktawa Wielkanocy kończy się w II niedzielę wielkanocną (w tradycji zwanej białą), kiedy obchodzone jest święto Miłosierdzia Bożego. Przez cały ten czas do formuły rozesłania dodaje się podwójne "Alleluja". Nie można też celebrować mszy żałobnych, z wyjątkiem pogrzebowej.

Liturgiczny okres wielkanocny w Kościele katolickim nie kończy się jednak wraz z końcem oktawy, ale trwa do uroczystości Zesłania Ducha Świętego (tzw. pięćdziesiątnicy), która w tym roku przypadnie 28 maja. W sumie jest to 50 dni. W tym czasie zamiast modlitwy "Anioł Pański" o godz. 12.00 odmawia się tradycyjnie modlitwę "Regina Coeli", co oznacza dosłownie "Królowo Niebios".

Zgodnie z przykazaniami kościelnymi każdy wierny zobowiązany jest przynajmniej raz w roku w okresie wielkanocnym przyjąć komunię świętą (III przykazanie kościelne).

Liturgiczny okres wielkanocny w Kościele katolickim nie kończy się natomiast wraz ze świąteczną oktawą, ale trwa przez pięćdziesiąt dni, aż do Uroczystości Zesłania Ducha Świętego.

Czytaj więcej: Wielkanoc. Dlaczego po zmartwychwstaniu Jezus ukazał się najpierw kobietom? Odpowiedź jest znacznie prosta niż się wydaje

Oktawa wielkanocy - czy w piątek można jeść mięso

Wierni Kościoła katolickiego zobowiązani są do wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową oraz w piątek męki i śmierci Jezusa Chrystusa.

Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa - czytamy w kanonie 1251 Kodeksu Prawa Kanonicznego.

Co to jest post?

Ewangelia Mateusza (6, 1-18) wskazuje, że post jest jedną z form wewnętrznej pokuty chrześcijanina. A więc post jest wyrazem mojego nawrócenia do Boga, siebie i innych ludzi. Jest on również dobrą formą ćwiczenia samego siebie, a przede wszystkim swojego ciała, w nieustannym zaspokajaniu jego potrzeb. Poprzez post człowiek może się również sprawdzić w swojej silnej woli.

Dyscyplinę dotyczącą postów reguluje Kodeks Prawa Kanonicznego w kan. 1249-1253. Rozróżnia się post ilościowy i jakościowy.

Post jakościowy polega na powstrzymaniu się od spożywania pokarmów mięsnych. W każdy piątek roku, jeżeli nie przypada w tym dniu uroczystość, należy zachować post jakościowy, czyli wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Do zachowania wstrzemięźliwości zobowiązani są wierni, którzy ukończyli 14 rok życia.

Post ilościowy polega na spożyciu w ciągu dnia tylko jednego posiłku do syta oraz lekkiego posiłku rano i wieczorem. Post ilościowy i jakościowy obowiązuje tylko dwa dni w ciągu roku, to jest w Środę Popielcową i w Wielki Piątek. Obowiązuje on wiernych od ukończenia 18 roku życia do rozpoczęcia 60 roku życia.

Źródło: niedziela.pl, polskieradio24.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
2
1
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo