Jakie jest znaczenie Oktawy Wielkanocy? Czy obowiązuje wtedy post?
Osiem początkowych dni Okresu Wielkanocnego stanowią Oktawę Wielkanocy. Jakie jest jej znaczenie?
- We wtorek wielkanocny i kolejne dni, aż do najbliższej niedzieli, trwa oktawa wielkanocna, czyli uroczyste obchody zmartwychwstania Jezusa.
- Obchodzi się je jako uroczystości Pańskie. Dlatego też w oktawie Wielkanocy nie obowiązuje post w piątek.
- Na pytanie o znaczenie Oktawy Wielkanocy w rozmowie z KAI odpowiada o. dr Dominik Jurczak OP.
“Święta, święta i po świętach”? Otóż nie. We wtorek wielkanocny i kolejne dni, aż do najbliższej niedzieli, trwa oktawa wielkanocna, czyli uroczyste obchody zmartwychwstania Jezusa. Zatem uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego trwa całe osiem dni.
Jakie jest znaczenie Oktawy Wielkanocy?
Na pytanie o znaczenie Oktawy Wielkanocy w rozmowie z KAI odpowiada o. dr Dominik Jurczak OP. “Po ludzku patrząc, potrzebujemy czasu, by przejść przez tajemnicę Wielkiej Nocy”, zaznaczył.
Oktawa jest po to, by ze spokojem wrócić do tego, “cośmy usłyszeli o Słowie życia, co ujrzeliśmy własnymi oczami, na co patrzyliśmy i czego dotykały nasze ręce” (1J 1,1). Dlatego Kościół daje nam osiem dni a nie jedynie dwadzieścia cztery godziny! - powiedział duchowny.
Czy podczas Oktawy Wielkanocy obowiązuje post?
Każdy kolejny dzień tego tygodnia jest równie ważny jak niedziela wielkanocna. Mamy więc pełne prawo cieszyć się ze zmartwychwstania Jezusa przez cały tydzień - oznacza to, że wstrzemięźliwość od potraw mięsnych nie obowiązuje w piątek.
Skąd wzięła się oktawa?
Oktawę Wielkanocy świętowano już w IV wieku. A dlaczego akurat cieszymy się przez osiem dni? Jedna z interpretacji mówi o symbolice liczby “8”. Miała być ona kojarzona z trwałością, nieskończonością, czymś wiecznym. Po siódmym dniu tygodnia ósmy na nowo otwiera kolejny tydzień - następuje pewien powtarzający się cykl. Zmartwychwstanie, które dokonało się raz, jest więc trwałe i jego skutki są nieodwracalne.
Źródło: gosc.pl, ekai.pl