Polskie Como u stóp Sudetów. To niezwykłe miejsce przyciąga turystów od wielu lat. Jezioro Bielawskie zapewnia sporo przyjemnych atrakcji
Jezioro Bielawskie powstało w ubiegłym wieku jako sztuczny zbiornik wodny. Od wielu lat przyciąga ono wielu turystów, którzy zwiedzają pobliskie Góry Sowie. Wśród zwiedzających go turystów utarło się powiedzenie, że jest ono polskim Como. Jezioro zdecydowanie przyciąga swoją uwagę, dzięki okalającej go naturze.
- Jezioro Bielawskie znajdujące się u stóp Sudetów od wielu lat przyciąga wzrok turystów udających się na letnie wczasy.
- Ten sztuczny zbiornik wodny powstał w latach 70. XX wieku na potrzeby miejscowych zakładów włókienniczych.
- Jezioro Bielawskie posiada bogatą ofertę turystyczną i wypoczynkową wraz z atrakcyjnymi miejscami noclegowymi.
- Zobacz także: Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin w senackiej ofensywie. Złoży zawiadomienie o utworzeniu komitetu wyborczego
Jezioro Bielawskie, lokalnie Zalew Sudety lub Jezioro Sudety, to sztuczny zbiornik położony na obrzeżach Bielawy, u północnego podnóża Gór Sowich, ok. 50 km od Wrocławia, w województwie dolnośląskim.
Niektórym turystom miejsce to kojarzy się ze słynnym jeziorem Como we Włoszech. Choć polska wersja jest sztucznym zbiornikiem wybudowanym w latach 70. ubiegłego wieku, a nie naturalnym akwenem, to co roku przyciąga do siebie wielu urlopowiczów.
Jezioro Bielawskie tosztuczny zbiornik u stóp Sudetów
Historia Jeziora Bielawskiego zaczyna się w latach 70. XX wieku. Wtedy też, na potrzeby miejscowych zakładów włókienniczych, na dopływie rzeki Brzęczek powstał sztuczny zbiornik wodny. Kiedy pod koniec XX wieku zakłady upadły, postanowiono dostosować akwen do celów rekreacyjno-sportowych. Ten pomysł spotkał się z dużą aprobatą mieszkańców, z czasem zyskał też ogromną popularność wśród turystów.
Zbiornik był wcześniej znany jako "Zalew Sudety". Swoją oficjalną nazwę "Jezioro Bielawskie" zyskało dopiero w styczniu 2018 roku. Akwen ma powierzchnię 0,23 km kw. i głębokość nieco ponad 6 metrów. Od strony miasta, po wewnętrznej stronie akwenu, zbudowana jest betonowa zapora. Od drugiej strony rozciągają się z kolei Góry Sowie, czyli pasmo górskie Sudetów Środkowych.
Jakie atrakcje oferuje Jezioro Bielawskie?
Jezioro Bielawskie oferuje piaszczystą plażą, która w sezonie letnim jest strzeżona przez ratowników z pobliskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Miejsce to przyciąga nie tylko wielbicieli wypoczynku na piasku, ale też amatorów fanów sportów wodnych. W pobliskiej przystani można wypożyczyć kajaki lub rowery wodne. Ciekawie spędzą tutaj czas również fani wakeboardingu, windsurfingu czy żeglarstwa.
Niedaleko plaży powstał odkryty basen i brodziki, które przyciągają rodziny z dziećmi. Ponadto nad jeziorem można znaleźć pole kempingowe i boisko sportowe. Nad środku tego akwenu wodnego znajduje się sztucznie usypana wyspa, do której można dotrzeć przez molo. Stamtąd można podziwiać widoki na okalające jezioro góry.
Czytaj więcej: Skandal obyczajowy w Platformie Obywatelskiej. Senator Marcin Bosacki zdradził swoją żonę i dzieci.
Polskie Como. Skąd takie określenie?
Atutem Jeziora Bielawskiego dla odwiedzających jest zdecydowanie okalające go łono natury. Fakt, że można wypoczywać nad wodą z widokiem na Góry Sowie, zachęca turystów do odwiedzania tych okolic.
Niektórym widok wodnego akwenu, nad którym wznosi się pasmo górskie, przypomina scenerię rodem znad włoskiego jeziora Como, gdzie rozciąga się przepiękny widok na Alpy. Jezioro Bielawskie z pewnością nie jest okazałe, jak Como, jednak dla Polaków jest popularnym miejscem wypoczynku i namiastką włoskiego klimatu.
Źródło: radiozet.pl