Tabletka antykoncepcyjna znacząco wpłynęła na obecny niż demograficzny. Udowadnia to raport McKinsey and Company
Na łamach magazynu Forbes został opublikowany raport McKinsey and Company, dotyczący polskich ambicji gospodarczy, politycznych i demograficznych.
- Od wielu lat polityków, demografów oraz wszystkich martwi obecny trend demograficzny.
- W raporcie McKinsey and Company opisano jak poważne konsekwencje miało wprowadzenie na rynek tabletki antykoncepcyjnej.
- Eksperci są zaniepokojeni jej destrukcyjnym wpływem na rodzinę, lecz pochwalają rozwój edukacji dla kobiet.
- Zobacz także: Polska 2050 wydała oświadczenie w sprawie składu koalicji Trzecia Droga. "To wymaga obopólnej zgody"
Na łamach magazynu Forbes został opublikowany raport McKinsey and Company, dotyczący polskich ambicji gospodarczy, politycznych i demograficznych. Autorzy opracowania wskazali, że upowszechnienie się tabletki antykoncepcyjnej doprowadziło do głębokich zmian w strukturze rodzinnej. Choć aktywność zawodowa kobiet wzrosła, to niestety drastycznie spadła dzietność.
W wymiarze demografii upowszechnienie się tabletki antykoncepcyjnej doprowadziło do niosących dalekosiężne skutki zmian w strukturach rodzin, a wręcz całych społeczeństw. Na Zachodzie wzrosła aktywność zawodowa kobiet, natomiast współczynnik dzietności spadł poniżej poziomu zastępowalności pokoleń - czytamy w raporcie McKinsey and Company.
Według raportu Mc Kinsey and Company obecny niż demograficzny w Europie spowodowany jest upowszechnieniem się tabletki antykoncepcyjnej w latach 70. — Tomasz Bartosiak🇵🇱 (@T_Bartosiak) July 21, 2023
Czytaj więcej: Wiceminister Krupka ws. zakazu sprzedaży energetyków dla osób dzieci: To jest przywrócenie pewnej władzy rodzicielskiej
Edukacja kobiet wpłynęła na poprawę opieki zdrowotnej
Natomiast lepsza edukacja wśród kobiet pozytywnie wpłynęły na poprawę podstawowej opieki zdrowotnej, przyczyniając się do spadku śmiertelności dzieci i wydłużenia życia.
Lepsza edukacja wśród kobiet oraz poprawa podstawowej opieki zdrowotnej przyczyniły się do kontynuacji spadku śmiertelności wśród dzieci, a także wzrostu średniej długości życia o kolejne osiem lat - wskazano.
Źródło: tvmn.pl, mckinsey.com